Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Öğrenciler din dersini camide işledi / Students in mosque for religion class

02.12.2011, focushaber.com

Summary in English below.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hayata geçirilen ’Cami Çocuk Buluşması’ projesi kapsamında Ankara’nın Polatlı ilçesindeki Sevim Aras İlköğretim Okulu öğrencileri, din kültürü ve ahlak bilgisi dersini camide işledi.

Öğrenciler, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni İsrafil Torun nezaretinde Fahri Altan Camii’nde uygulamalı ders yaptı. Camiyi yaptıran hayırsever işadamı Zeki Altan çocuklara eserin mimarisi hakkında bilgi verdi. Fahri Altan Camii din görevlisi Tekin Karayel öğrencilere, ‘İbadetlerimi Öğreniyorum’ adlı kitabı dağıtırken, Polatlı Müftüsü Mehmet Muslu da cami ve namaz hakkında bilgiler aktardı.

Müftü Muslu, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nda başlattığı ‘Cami ve Çocuk Buluşması’nın ikincisini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Amaçlarının öğrencilere Allah’ın evlerinin birer şubesi olan camilerin tanıtılması olduğunu belirten Muslu, “Geleceğin Müslümanları olarak yaşayacak olan bu yavrularımız inşallah, bu camilerimizi tanırlarsa cami ile barışık bir şekilde yaşarlar. Allah’ın razı olacağı şekilde yaşamlarını sürdürürler. Ben bütün öğrencilerimize, sadece din kültüre ve ahlak bilgisi dersinde değil, diğer derslerinde de başarılar diliyorum.” dedi.

İslam’ın ilk emrinin ‘oku’ olduğunu ve çocukların da bunu gerçekleştirdiğini vurgulayan Muslu, “Çocuklarımız camimizle tanışıyorlar. Ben sevgili yavrularımızı yaz Kur’an kurslarımıza da bekliyorum. Din görevlilerimiz de çocuklarımıza Kur’an-ı Kerim’i, namazın nasıl kılındığını, sureleri, duaları öğretecektir.” ifadelerini kullandı.

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

One of the activities of the project “Children meet mosque” of the  Turkish Presidency of Religious Affairs (Diyanet) project was to take the students in Ankara Polatlı Sevim Aram Primary School to the mosque for the Religious Culture and Ethics class (iognet- these classes are compulsory for all except for Christians and Jews). The children were also given books “I am learning the worship rituals”. The Polatlı Mufti Mehmet Muslu said that he hoped these children would come for the summer Quran courses offered  by the Diyanet for children and that they would learn how to do the namaz ritual and learn prayers.

________________________________________________________________________________________

 

Related Articles

Back to top button