BildirimlerÇalışmalar

NHC / İÖG BM Irk Ayrımcılığına Karşı Komite’ye Rapor Sundu

Rapor eğitimde özellikle inanç temelli ayrımcılığa ve okullarda çoğulculukla ilgili olarak eksikliklere dikkat çekiyor.

Norveç Helsinki Komitesi İnanç Özgürlüğü Girişimi (NHC / İÖG), Birleşmiş Milletler (BM) Irk Ayrımcılığına Karşı Komite’ye Türkiye’nin raporunun görüşülmesinden önce bir rapor sundu.

BM Irk Ayrımcılığına Karşı Komitesi Türkiye’ye ilişkin ikinci periyodik incelemesini 28 Kasım – 11 Aralık 2015 tarihleri arasında düzenleyeceği 88. Oturumunda gerçekleştirecek. Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması BM Sözleşmesini onaylayan Devletlerin Irk Ayrımcılığına Karşı Komite’ye her iki yılda bir rapor verme yükümlülüğü olmasına karşın Türkiye, ilk raporunu Sözleşmeyi onayladıktan 6 yıl sonra 2009 yılında, ikinci raporunu da 4 yıl sonra 10 Şubat 2014 tarihinde verdi. İnsan Hakları Ortak Platformu tarafından Türkçeye tercümesi yapılan rapor, 17 Nisan 2014 tarihinde BM Irka Ayrımcılığına Karşı Komite’nin web sitesinde yayınlandı.

NHC / İÖG’nin raporunda özellikle eğitim alanında inanç temelli ayrımcılığa dikkat çekilirken, okullarda çoğulculuğun güvence altına olmadığı konusunda kaygı dile getiriliyor. NHC / İÖG proje yöneticisi Mine Yıldırım, okullarda öğrenci, ebeveyn ve öğretmenlerin inanç özgürlüğüne ilişkin pek çok inanç özgürlüğü meselesi olduğunun altını çizerken bunların hak etmelli bir şekilde ele alınması gerektiğinin önemini vurguluyor.

NHC / İÖG’nin raporuna buradan ulaşabilirsiniz.

Related Articles

Back to top button