Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Milliyetçi vicdani redçi gözaltında / Nationalist CO detained

Taraf, 29.11.2011

Summary in English below.

Kendisini “milliyetçi ve dindar” diye tanımlayan vicdani retçi Muhammed Serdar Delice, ‘firari’ olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Polis karakoluna götürülen Delice, inzibata teslim edildi.

Avrupa Konseyi’nin Türkiye’ye vicdani ret düzenlemesi için adım atması için verdiği süre bitmek üzereyken, bir retçi hakkında daha hukuki süreç başlatıldı. Kendisini “Türk milliyetçisi” olarak tanımlamayan vicdani retçi Muhammed Serdar Delice, önceki gün Gaziosmanpaşa’da “askeri firari” olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. “Beş aylık askerlik süresi, neyin ne olduğunu görmeme vesile olmuştur” diyen Delice, geçen yıl mart ayında reddini açıklamıştı.

Avukatı Davut Erkan, Delice’nin Genel Bilgi Taraması sırasında hakkında yakalama emri olduğu için gözaltına alındığını, önce Karadeniz Polis Merkezi’ne, sonra Yenibosna İnzibat Karakolu’na götürüldüğünü söyledi. Erkan, “Tüm bunlar Türkiye’de bir vicdani ret düzenlemesi olmadığı için oluyor. Bir vicdani retçi daha sonu gelmeyen yargılama, tutuklama sürecine girmiş durumda” dedi.

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

Conscientious objector, Muhammed Serdar Delice, who calls himself “nationalist and religious” is detained for being a deserter. Delice served in the military for 5 months before declaring his conscientious objection. Council of Europe had allowed until the end of December for Turkey to make a regulation on conscientious objection. As time draws near, another CO is caught up in the unending cycle of prosecution and detention.

______________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu