Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Vicdani Retin Tüm Detayları / All about Conscientious Objection

Bugün, 17.11.2011

Summary in English below.

Hükümet ‘vicdani ret’ hakkının kullanılmasına izin verirse, dinî ve politik nedenlerle askerlik yapmak istemeyenler vatan borcunu kamu hizmetiyle ödeyecek “ Uygulamanın pratiği birçok ülkede askerlik yerine yapılan kamu hizmeti uzun tutulmuş. AK Parti hükümeti, Avrupa Birliği’nin bastırması ve AİHM kararları nedeniyle vicdani ret hakkıyla ilgili yasal düzenleme yapmaya karar verdi. Dini ve politik nedenlerle askerlik yapmak istemeyenler zorunlu kamu hizmeti yaparak askerlik hizmetini yapmış sayılacak. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, vicdani ret hakkıyla ilgili düzenlemenin kısa sürede Bakanlar Kurulu gündemine geleceğini açıkladı.

Hazırlıkları sürdürülen vicdani ret hakkı ile ilgili düzenleme Avrupa ülkeleri örnek alınarak hazırlanıyor. Türkiye’de askerlik süresinin 15 ay olmasına rağmen, üniversite mezunları için ise 6 ay olarak uygulanıyor.

Vicdani ret hakkından yararlanmak isteyenler için ise zorunlu kamu hizmeti süresinin askerlik süresinden uzun olması planlanıyor. 15 ay askerlik yapanların 18 ay, 6 ay askerlik yapanların ise 12 ay zorunlu kamu hizmetinde çalışmaları halinde askerliklerini yapmış sayılmaları düşünülüyor.

Avrupa Konseyi üyesi 47 ülkeden 20 ülkede zorunlu askerlik uygulaması bulunmuyor. Geriye kalan 27 ülkede ise zorunlu askerlik uygulaması bulunuyor. Ancak 27 ülkenin 25’i, zorunlu askerlik yanında vicdani ret hakkı kapsamında zorunlu kamu hizmeti uygulamasına da yer veriyor. Vicdani ret hakkı tanımayan iki ülke ise Türkiye ile Azerbaycan. Türkiye’nin askerlik yapmak istemeyenlere vicdani ret hakkı tanımasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, AİHM ve Avrupa Konseyi kararlarını gereği olduğuna dikkat çekiliyor. Avrupa Konseyi 1987 yılında aldığı tavsiye kararında “Zorunlu askerlik hizmeti olduğu halde, vicdani sebeplerle silah kullanmayı reddeden herkes, tavsiye kararında belirlenen şartlar dahilinde hizmetten muaf tutulmalıdır. Bu kişiler bunun yerine alternatif hizmet yapabilir”ifadelerine yer vermişti….

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ise vicdani retçi Osman Murat Ülke’nin başvurusu üzerine 2006 yılında Türkiye’yi mahkum etti. AİHM kararında Türkiye’de askerlik yapmak istemeyenlere vicdani ret hakkının tanınmaması sözleşme hükümlerine aykırı bulunarak yasal düzenleme yapılması istendi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, vicdani ret ile ilgili yurtdışındaki örneklerini incelendiğini belirterek, “Arkadaşlar bakıyorlar, ortak bir çalışmayı getirecekler’’ dedi. “Takvim veremiyorum’’ diyen Yılmaz, gazetecilerin “Yurtdışındaki örneklerine bakıldı mı’’ sorusuna “Arkadaşlar hepsini aldılar, yurtdışındaki uygulamalara bakıyorlar ortak bir çalışmayı getirecekler’’ karşılığını verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, vicdani ret ile ilgili çalışma yaptıklarını, kanun tekliflerini TBMM’ye sunacaklarını bildirdi. Tanrıkulu, “Vicdani ret ile ilgili biz de bir çalışma yapıyoruz. AİHM’in Türkiye’nin aleyhine bu konuda verdiği 100’den fazla karar var. Buna ilişkin düzenleme Türkiye’de de yapılmalı. Biz de bu konuda kendi kanun teklifimizi TBMM Başkanlığı’na sunacağız’’ dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ‘’Türkiye’nin komşu ülkelerinde ateşle o toplulukların sınandığı ve Türkiye’ye her an bir belanın sarkabileceği bir ortamda, bir bakanın vicdani ret konusunu gündeme getirmesi kadar yakışıksız, densiz bir teklif söz konusu olamaz’’ dedi. Bahçeli bu çalışmayı külliyen reddedeceklerini vurguladı.

Haberin tümüne ulaşmak için tıklayın.

Summary

Conscientious objectors in Turkey may serve in alternative public service instead of serving in the military. The government is still working on a regulation. Minister of Justice, Sadullah Ergin said that the regulation will be submitted to the Council of Ministers soon. In the meantime, the issue is widely discussed in the media. The main opposition party, CHP, made a statement- in favor of  regulation-  saying that they are preparing a proposal on conscientious objection and will present it to the Grand National Assembly soon. On the other hand, Devlet Bahçeli of the MHP called proposals for conscientious objection to military service “inappropriate” in light of security threats. He added that they will reject any proposal made in favor of conscientious objection as a whole.

______________________________________________________________________________________________

Related Articles

Back to top button