Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

İstanbul’da Kiliselere Saldırılar / Attacks on Churches in Istanbul

29.04.2013, Demokrat Haber

Summary in English below.

27 Nisan günü saat 15.00 sularında, hangi gruba mensup oldukları belirlenemeyen 30-40 kişilik bir grubun, Ataşehir Yeni Umut Kilisesi’ne taş ve yumurtalarla saldırdı.

Kilisede yalnız olan Finlandiya vatandaşı bir cemaat üyesi olaydan zarar görmezken, kilisede maddi hasar meydana geldi.

Polisin saldırının hemen ardından olay yerine intikal ettiği ve geniş çaplı olarak olayın soruşturulmasına başladığı bildirildi.

Kilisenin camları kırılırken, tabelası sökülüp götürüldü ve kapı girişinde bulunan dekorlar parçalandı.

Sat7Türk’ün haberine göre, gruptan bazı kişilerin kilisenin iç kapısını tekmeleyip zorladığı ancak içeriye giremediği beyan edildi.

Bu olaydan bir gün sonra ise Çatalca’dan hafta sonu için Burgazada’ya gelen 15-18 yaş arasındaki 10 kişilik gurup saat 16.40 sularında Burgazada Ayois İonis Rum Ordodoks Kilise’sine girerek mumlukta bırakılan paraları almak istedi. Mumlukta bulunan tüm mumları alıp, dolabı kırdılar, sokaklara savurdular ve mumluğu soymak için kapılarını kırdılar.

Haber Hakkı’na göre, Burgazada kilise gönüllüsü ve Adalı Yeorgios Guller, saldırı görüntülerini sosyal medyadan paylaşarak saldırı girişimini duyurdu. Karakolda yaşananları ise şöyle aktardı:

Burgazadalılar tarafından yakalanıp karakola götürülen bu kişiler yaşları küçük olduğundan serbest bırakıldılar… Çocuklar için hiçbir işlem yapamayan Burgazada Karakolu’na Adalılar büyük tepki gösterdi. Çocuk Polis Şubesi olmadığı için bir şey yapamayacaklar arını söyleyen polisler şikayetçi olunmaması konusunda da uğraştı.

Çoğu öğrenci olan saldırganlar Çatalca’dan Burgazada’ya Akbil’le geldiklerini paralarının olamadığını söylediler. Ordulu bir öğrenci Kilise yetkilisine ’Ben Müslümanım günah olur diye kiliseye hiç girmedim ben suçsuzum’ diye kendini savundu.

Burgazada’da karakolda bir süre tutulan ve ifade veren çocuklar polis kontrolünde vapura bindirilerek serbest bırakıldı. Bu durumu öğrene Adalılar çocukların cezasız kalmasına tepki gösterdi.

Habere ulaşmak için tıklayınız.

Summary

Over the weekend there have been attacks on two churches in Istanbul. On April 27 about 30-40 individuals attacked the Ataşehir Yeni Umut Church with stones and sticks. Since the crowd could not get into the building the person who was in the church building was not injured while there has been significant material damage to the premises. The police arrived at the scene after the incident and started an investigation. 

One day after this incident a group of young people went into the Ayois İonis Greek Orthodox Church the Burgaz island and wanted to take the the money donated for the candles.   The vandalized the area where the candles were places. A church volunteer shared the incident through social media and thus stopped further attacks on the building. The young people were held at the police station and then released.

_________________________________________________________________________________________

 купить компрессор воздушный в украинеанализ позиций сайта в поисковикеseo тексты стоимость

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu