Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Gökçeada’ya Rum okulu müjdesi / Good News About Greek School in Gökçeada

29.03.2013, Radikal

Summary in English below.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gökçeada’da Rum azınlık okulunun açılması talebinin onaylandığını bildirdi. Anadolu Ajansı’na açıklama yapan Avcı, Gökçeada’da 1951’de faaliyete başlayan Rum azınlık okulunun 1964’te ‘kurucu isteği doğrultusunda’ kapatıldığını hatırlattı. Başvuru üzerine aynı binada Rum azınlık okulu açılması talebinin bakanlık tarafından onaylandığını belirten Avcı, dün itibariyle Özel Gökçeada Rum İlkokuluna açılış izni verdiklerini söyledi. Böylece Türkiye ’de 49 yıl sonra ilk kez yeni bir Rum okulunun açılmasına yeşil ışık yakılmış oldu. 1964 yılında Rumlar, İsmet İnönü’nün çıkardığı bir kararname ile Türkiye’den gönderildiğinde Gökçeada’daki okul da kapatılmıştı. Azınlık Vakıfları Temsilcisi Laki Vingas, kararla ilgili “Çok heyecanlıyım” dedi.

Adada 300’e yakın Rum yaşadığını belirten Vingas, “Bazı eski Gökçeadalı aileler dönmek istiyorlardı. Biz de 2.5 senedir uğraşıyorduk. Gökçeadalı Rumların o adanın asli unsurları oldukları kanıtlanmış oldu. Artık sadakatle bağlı oldukları adalarında bir gelecek yaratıp çocuklarını eğitecek bir altyapıya kavuşmuş oldular” diye konuştu. İlk aşamada 8-10 arası çocuğun eğitime başlayabileceğini ifade eden Vingas, “Müdürü ve kurucusu var, öğretmenler de bulunacak. Elli yıllık tabuları ve ayıpları hep birlikte kaldırıyoruz. Bundan sonrası çok önemli değil. Bu sürece katkıda bulunan herkese çok teşekkür ederim” dedi. Bu arada 2011’den bugüne İstanbul ’daki Rum azınlık okullarından üçü ilköğretim okulu, biri de lise olmak üzere toplam dört Rum okulu, kurucularının istekleri doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı ’nca kapatıldı. Bakanlığın azınlıklara ait okulların kendi istekleri doğrultusunda açılması veya kapatılması yönünde gelen talepleri önemle değerlendirdiği belirtildi.

Habere ulaşmak için tıklayınız.

Summary

Education Minister Nabi Avci said the Education Ministry has given permission to the Greek community to reopen a primary school on Gokceada Island on the Aegean Sea off the coast of Canakkale province. Avci also said that the school which had been opened on Gokceada in 1951 was closed in 1964 upon the will of the founder. “Now, upon an application, the Ministry accepted the demand to re-open the school in the same building. The Private Gokceada Greek Elementary School was allowed to be opened as of today,” Avci added. Touching on the issue, representative of minority foundations Laki Vingas said that even if 10 students attended the school, it would be hope for the future.

_________________________________________________________________________________________

 

 поисковое продвижение сайта бесплатные консультациибольшой ассортименткосметика профессиональная

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu