Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Tesettür Kadının Şiarıdır / Mark of a Woman- The Veil

Ilke Haber Ajansı / Source: Ilke News Agency

See summary in English below.

17.08.2011

VAN – Toplumda her geçen gün artan ahlaki çöküntü nedeni ile ülke genelinde Mustazaf Der tarafından tesettür seferberliği başlatılırken bu bağlamda yurdun dört bir yanında tesettür seferberliği ile ilgili çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Yaşanan zulmün ortadan kalkması ve gasp edilen hakların yeniden iadesi için başlatılan seferberliğe Mustazaf-Der Van Şubesi “Tesettüre Özgürlük” adı altında imza kampanyası başlatarak destek verdi. İskele Caddesi Hz. Ömer Camii önüne kurulan imza standına halk yoğun ilgi gösterirken, kampanyaya herkesimden vatandaşların destek vermesi dikkat çekti. 


Başörtüsü Siyasi Bir Simge Olarak Algılanmamalı

Başlatılan imza kampanyası hakkında bilgi veren Mustazaf-Der Van Şube Başkanı Av. M. Mehdi Oğuz Başörtüsünün inancın gereği olduğunu ifaden ederek, “Bir bayan rüşt yaşına geldiği vakit örtünmeli. Anayasalar çerçevesinde bu konuyla ilgili konulan yasaklar kaldırılmalı” dedi.

Halkın önünde ciddi İslami sorunların olduğunu belirten Oğuz, bu sorunların kalkmaması halinde toplum da ahlaki çöküntünün ve bozulmaların muhtemel olduğunu ifade ederek, ”başörtüsü bir inanç meselesidir. Bu nedenle insanlar inançları gereği örtünüyorlar. Başörtüsü bu nedenle siyasi bir simge olarak algılanmamalı” diye belirten Oğuz ” Dünya Müslümanlarına baktığımız vakit, Müslüman kadının kimliği, ırkı, dili ne olursa olsun ergenlik çağına girdiği vakit örtündüğünü görüyoruz. Bu da başörtüsünün inancın bir parçası olduğunun göstergesidir” şeklinde konuştu.

Devamını okumak için tıklayın.

“Freedom for the Veil” – a campaign started by Mustazaf-Der (Association of Solidarity with Victims) demands the lifting of all bans on the use of the veil in Turkey. In Van –a city in the eastern part of Turkey- many supported the campaign by signing a petition. Lawyer Mehdi Oğuz, the President of the Van Branch of Mustazaf-Der, notes, “A woman should be covered when reaching adulthood. All prohibitions related to veiling should be lifted.” He says that the headscarf should not be seen as a political symbol, instead as a matter of belief.

_________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu