Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Dini kimliğe yönelik nefret söyleminde ise ilk sırada Hıristiyan ve Yahudiler/ Hate Speech Against Christians and Jews

Radikal, 28.10.2011

Summary in English below.

Uluslararası Hrant Dink Vakfı tarafından dört ayda bir hazırlanan Medyada Nefret Söylemi İzleme Raporu’nun 7’ncisi yayımlandı.

Mayıs-Ağustos 2011 arasında yayımlanan günlük gazetelerin incelendiği raporda, etnik ve dini grupları hedef alan 41 köşe yazısı ve haber içeriği tespit edildi. Raporda, nefret söylemi içeren haber ve köşe yazılarının büyük çoğunluğunun etnik kimlik olarak Ermeni ve Kürtler’i hedef alması dikkat çekti. 

Birgün Gazetesi’nden Ahmet Meriç Şenyüz’ün haberine göre, nefret söylemine dayalı bir dili en çok kullanan gazeteler, milliyetçi-muhafazakar yayın çizgisine sahip gazeteler oldu. Gazetelerde, “PKK örgütünün Ermeni kökenli olduğu” iddiası ve “Kürtler’in halihazırda kriminal bir topluluk olduğu” yönündeki yorumlar öne çıktı. Ermeniler’i hedef alan içerikler, gündemden bağımsız şekilde farklı konular etrafında “Ermeni dölü, işbirlikçisi, Ermeni kafası, hain” gibi ifadelerin yanı sıra özellikle PKK örgütüyle ilişkilendirilerek “asıl düşman Ermeniler” anlayışıyla üretildi….

HIRİSTİYAN VE YAHUDİLER DE HEDEF 
İncelenen dönemde dini kimliğe yönelik nefret söyleminde ise ilk sırayı Hıristiyan ve Yahudi topluluklar aldı. Yahudiler’e yönelik nefret söylemi, önceki dönemlere paralel şekilde belli bir durumu hedef almaksızın farklı konu ve gündem maddeleri etrafında olumsuz çağrışım yapacak şekilde kuruldu, Hıristiyanlar’a yönelik nefret söyleminin büyük çoğunluğu ise misyonerlik konusuyla gündeme taşındı.

Haberin tamamına ulaşmak için tıklayın.

Summary 

Hrant Dink Foundation published 7th of its quarterly reports on Hate Speech in the Media. As far as hate speech based on religious identity is concerned, the report finds that Christians and Jews constitute the most targeted groups in Turkey. Hate speech against Jews is constructed without focus on particular aspects of the group, rather around daily topics. Whereas hate speech targeting Christians focuses mostly on missionary activity.

______________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu