İnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

TÜRK MUSEVİ CEMAATİ: “Bu Nefretten Endişe Duyuyoruz”

Türk Musevi Cemaati, AKP Mersin Milletvekili Zafer Çağlayan'ın "Bunları bize bir Yahudi yapsa..." sözleriyle ilgili yaptığı açıklamada, cemaat olarak bu nefretin nelere yol açabileceğini geçmişten bildikleri hatırlatıldı.

Eski Ekonomi Bakanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Mersin Milletvekili Zafer Çağlayan‘ın sözlerine Türk Musevi Cemaati’nden açıklama geldi.

Açıklamada Çağlayan’ın sözleriyle birlikte son dönemde Yahudilere yönelik nefret söylemi geliştirildiği ve bunun toplumda endişe yarattığı belirtildi.

Açıklama şöyle:

“Mersin Milletvekili Zafer Çağlayan’ın, 8 Mart Cumartesi günü Tarsus’ta yapmış olduğu konuşmayı büyük bir üzüntü ile öğrendik.

“Bu söylemde de olduğu gibi, son dönemde basınımızda ve çeşitli mecralarda yer alan buna benzer, inancımıza saldırı niteliğinde olan ve nefreti, farkında olarak veya olmayarak topluma aşılayan itham, söylem ve olayların varlığından duyduğumuz endişe ve infiali kamuoyu ile paylaşır; geçmişteki müessif olayların acısını halen içinde yaşayan Türk Musevi Cemaati mensupları olarak, bu nefretin doğurabileceği istenmeyen sonuçlara da dikkat çekmek isteriz.

“Gerek dünyamızda, gerekse de ülkemizde, barış ve huzura en çok ihtiyaç duyulduğu, anti-Semitizm ile benzer nefret söylemlerinin hepimizce insanlık suçu kabul edildiği günümüzde, beklentimiz, benzeri durumlardan titizlikle kaçınılması,  hataların da samimiyetle telafi edilmesidir.”

Zafer Çağlayan konuşmasında şöyle demişti:

“Nasıl bir zihniyetle mücadele ettiğimizi bu millet çok iyi görüyor. Sizlere anlatacağım çok şey var. Ama bunları bize bir Yahudi, bir ateist, bir Zerdüşt yapsa anlarım. Ama bunları yapan Müslümanım diye geçiniyorsa yazıklar olsun.” (NV)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu