Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

181 azınlık malı verildi / 181 properties restituted to minorities

Milliyet, 22.11.2011

Summary in English below.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 2008’de yapılan düzenlemeden sonra cemaat vakıflarının 1410 taşınmaz için başvuru yaptıklarını, bunlardan 181 taşınmaz için olumlu, 347 taşınmaz için olumsuz yanıt verildiğini bildirdi.

Arınç, 893 taşınmaz başvurusunun ise belge ibraz edilmediğinden reddedildiğini söyledi. Arınç, vakıfların üçüncü kişilere aktarılmış mallarını da geri alma haklarını edindikleri Ağustos 2011’deki düzenlemeden sonra ise 15 Kasım 2011 itibariyle sadece İstanbul’da bir cemaat vakfının iade başvurusu yaptığını açıkladı.

TBMMM’deki bir soru önergesine yanıt veren Arınç, 2008’deki düzenleme ile 1936’da azınlıkların verdiği beyannamelerde kayıtlı olan ancak 1974’ten sonra hazine ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne geçen taşınmazların iadesine karar verildiğini, 2011’deki son düzenleme ile de sonradan edinilen ve üçüncü şahıslara geçen taşınmazlara ilişkin mülkiyet sorunun çözüme kavuşturulmak istendiğini kaydetti.

Arınç, Ağustos 2011 tarihli KHK ve Ekim 2011’de çıkarılan yönetmelik sonrasında 15 Kasım 2011 itibariyle sadece 1 cemaat vakfının iade başvurusunda bulunduğunu kaydetti.  Arınç, “Bu kapsamda henüz İstanbul’da 1 adet cemaat vakfı Beyoğlu ilçesi Hacımimi mahallesinde bulunan mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait altında 4 dükkanı olan okul vasıflı bir taşınmaz için başvuruda bulunmuştur” dedi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, malların iadesinin yanı sıra gayri müslim vatandaşlar tarafından kullanılan ibadethaneleri onarıma aldı. Genel Müdürlük, “Çanakkale Gökçeada Aya Nikola Kilisesi, İstanbul Süryani Katolak Vakfı’na tahsis edilen Hatay İskenderun Süryani Katolik Kilisesi, Antakya Rum Katolik Kilisesi Vakfı’na tahsis edilen Hatay İskenderun Rum Katolik Kilisesi ve Diyarbakır Sur Ermeni Protestan Kilisesi”nın onarımlarını tamamladı.

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

Deputy Prime Minister Bülent Arınç made a statement saying that since the regulation in 2008 applications have been submitted for 1410 properties by minority foundations. And 181 of these received positive response, whereas 347 received negative reply- 893 applications were rejected based on grounds of missing documentation. After the 15 November 2011 regulation opening the way for minority foundations to apply for the restitution of properties that have been transferred or sold to third parties, Arınç said only one foundation made an application so far.

______________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu