Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Altan Tan’dan ‘tekke ve zaviyeler açılsın’ teklifi / Proposal to Re-open Dervish Lodges

02.03.2013, Radikal

Summary in English below.

Gazeteport’un haberine göre, PKK lideri Abdullah Öcalan ile İmralı’da görüşen üç isim arasında yer alan BDP Diyarbakır milletvekili Altan Tan, tekke, türbe ve zaviyelerin yeniden açılmasını istedi. Tan bu konudaki kanun teklifini dün TBMM Başkanlığı’na sundu.

Tekke, Zaviye ve medreselerin kapatılmasına ilişkin yasa, Atatürk’ün 30 Ağustos 1925 günü Kastamonu’da yaptığı ‘’Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ve meczuplar memleketi olmaz’’ açıklamasından sonra hayata geçirilmişti.

Tan, tekkelerin kuruluşunun 8. yüzyıla dayandığını ve islam kültürünün önemli bir unsuru olduğunu savundu. Bu yasanın kaldırılması durumunda Nakşibendilik, Kadirilik, Halvetilik, Cerahilik gibi tarikatlar ile Alevi Bektaşilere ait ünvanların da yasak olmaktan çıkacağını vurguladı.Teklif ile ‘’Derviş, Mürit, Dede, Seyit, Çelebi’’ gibi ünvanlar ve bu ünvanlara ait özel kıyafet giyilmesinin de serbest bırakılması öneriliyor.

BDP’li Tan, kanun teklifinin gerekçesinde ‘’Ülkemizde yaşayan farklı inançların görüşlerin ve mezheplerin kendi okullarını açmalarına, müfredatlarını belirlemelerine ve dini cemaatlerin yeniden örgütlenmelerine, sosyal yaşamda yeniden yer almalarına imkan tanınmalıdır’’ dedi. Yasak olmasına rağmen halen birçok tarikat, tekke ve medresenin, faaliyetlerini sürdürdüğünü de kaydetti ve devletin tüm dinler ile mezheplerin ibadetlerine de eşit yaklaşması gerektiğini savundu.

Habere ulaşmak için tıklayınız.

Summary

Member of Barış ve Demokrasi Partisi (Peace and Democracy Party BDP) Altan Tan said that the dervish lodges which were closed through a law (Law No. 677) adopted in 1925 should be opened and made a legislative proposal to the Turkish Grand National Assembly to this end. Law No. 677 also makes it unlawful to hold certain religious titles. Were a new adopted to allow the use of religious titles, it will become lawful to use titles associated with the various Islamic tarikats (religious orders).

__________________________________________________________________________________________

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu