Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Sivas’ta vicdanlar yanmasın / Critical day for the Sivas massacre trial

06.12.2011, Radikal

Summary in English below.

Sivas katliamı davasında bugün kritik gün. Davanın 7 firari sanığı hakkındaki suçlamanın, 15 yıl geçmesi nedeniyle düşürülmesi yönündeki talep karara bağlanacak.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bir önceki duruşmasında Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel, firari sanıklar Şevket Erdoğan, Köksal Koçak, İhsan Çakmak, Hakan Karaca, Yılmaz Bağ ve Necmi Karaömeroğlu’nun üzerlerine atılı eylemlerinin ‘Anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüse iştirak’ suçu olduğunu belirterek, bu suça ilişkin olağanüstü zamanaşımı süresinin yasalar uyarınca 15 yıl olduğunu ifade etti.

Yüksel, sanıklar hakkında açılan kamu davasının zamanaşımı süresinin dolması nedeniyle düşmesine karar verilmesini istedi. Müşteki avukatlarından Şenal Sarıhan ise “Mahkeme, bu olayın, insanlığa karşı suç teşkil ettiği gerekçesiyle, zaman aşımı kurallarının uygulanamayacağını karara bağlamalıdır” dedi.

Önemli bir karar aşamasında olan davada temmuzda Sivas’ta öldüğü ve gizlice defnedildiği ortaya çıkan davanın bir numaralı sanığı Cafer Erçakmak’a ilişkin beklenen Adli Tıp Raporu da tamamlanarak mahkemeye iletildi. Erçakmak’ın eşi Nuran Erçakmak ile oğlu Ergün Erçakmak’tan alınan örneklerin, defnedilen kişiden alınan örneklerle karşılaştırıldığı ifade edilen raporda, defnedilen kişinin “yüzde 99,99 ihtimalle Ergün Erçakmak’ın biyolojik babası olabileceğinin tespit edildiğine” yer verildi.

Davanın bu son aşamasında faili meçhul cinayetlerde yakınlarını kaybeden ailelerin oluşturduğu Toplumsal Bellek Platformu üyeleri de dün TBMM’de çeşitli görüşmeler yaparak destek aradı. AK Parti ve MHP’nin randevu vermediği platform üyeleri CHP ve BDP grubunu ziyaret etti. Platformun sözcüsü Turan Dursun’un oğlu Abit Dursun, iki yıl önce de TBMM’yi ziyaret edip bir araştırma komisyonu kurulması taleplerini iletmelerine karşın komisyonun kurulması için verilen 15 önergenin reddedildiğini hatırlattı.

Haberin devamını okumak için tıklayın.

Summary

Today is a critical day for the Sivas massacre trial. A decision will be made concerning the request for dropping the case against the seven escapees because 15 years have passed. (iognet- The Sivas massacre refers to the events of July 2, 1993 which resulted in the deaths of 37 people, mostly Alevi intellectuals, and two hotel employees.  The victims had gathered for a cultural festival in Sivas, Turkey. They were killed when a mob of radical Islamists set fire to the hotel where the group had assembled.)

____________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu