ÇalışmalarEtkinlikler

AGİT Özel Temsilcileriyle Toplantı

AGİT Temsilcileriyle Türkiye'de ayrımcılık ve inanç özgürlüğü konuları tartışıldı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi, AGİT Daimi Temsilciliği’nden Hoşgörü konularında uzman üç Özel Temsilci’nin de katıldığı sivil toplum örgütlerine yönelik olarak düzenlenen ve Sosyal Değişim Derneği’nin ev sahipliği yaptığı toplantı 8 Aralık 2014 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Norveç Helsinki Komitesi İnanç Özgürlüğü Girişimi de toplantıya katıldı.

AGİT Daimi Temsilciliği Hoşgörü konularında uzman üç Özel Temsilci atamıştır: Rabbi (Haham) Andrew Baker Antisemitizmle mücadeleden sorumlu Özel Temsilci’dir; Prof. Dr. Talip Küçükcan, Müslümanlara yönelik hoşgörüsüzlükten ve Prof. Dr. Alexey Avtonomov, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve ayrımcılıkla mücadelenin yanı sıra, Hıristiyanlar ve diğer dinlerin mensuplarına yönelik ayrımcılık ve hoşgörüsüzlük konularından sorumludur.Temsilciler, her yıl sorunları değerlendirmek, iyi örnekleri tespit etmek ve ayrımcılık ve hoşgörüsüzlükle mücadele alanında tavsiyelerde bulunmak üzere bir dizi ülke ziyaretinde bulunmaktadır.

Özel Temsilciler 8-10 Aralık tarihlerinde Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyarette, hükümet yetkilileriyle yapacakları görüşmelerden önce toplum temsilcileri ve sivil toplum örgütleriyle bir araya geldi. Bu oturumda katılımcılar, genel sorunlar, hoşgörüsüzlük ve ayrımcılıkla mücadele konusunda gruplar arasındaki işbirliğini örnekleyen iyi uygulamalar hakkında konuşma fırsatı buldular.

Norveç Helsinki Komitesi İnanç Özgürlüğü Girişimi toplantıda Türkiye’de İnanç Özgürlüğü Hakkını İzleme Raporu (Temmuz 2013-Haziran 2014) içeriği hakkında bilgi verdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu