İnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Zorunlu Ant Kalktı, Ya Zorunlu Dua?

Anayasa’da “Herkes, vicdan, dinî inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir” denmesine rağmen benim vergilerimle ülkedeki vatandaşlara tek bir dinin propagandası yapılıyor, başka inançlara sahip olma hürriyeti çiğneniyor….

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Erdoğan bu sabah “demokratikleşme paketi” adını verdiği bir dizi kanun değişikliği teklifini açıkladı. Akademisyen ve siyasetçilerin eksiklerini sıraladığı düzenlemeler arasında ilkokullarda her sabah okutulan andın kaldırılması da var.

Çocukların zorla milliyetçi vatandaşlara dönüştürülmesini amaçlayan bir anda nasıl karşıysam, zorla Sünni Müslüman vatandaşlara dönüştürülmesini amaçlayan din dersine de aynı nedenlerle karşıyım.

Bugün ilköğretim kurumlarında 4. sınıftan itibaren beş yıl boyunca haftada iki saat Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi veriliyor. Bu ders zorunlu. Aynı ders programına göre dileyen öğrenciler (velilerinin tercihiyle) bu zorunlu dersin yanında her biri ikişer saat olan Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed’in Hayatı ve Temel Dinî Bilgiler derslerini de seçmeli olarak okuyabiliyorlar. Ancak uygulamada bu seçmeli derslerin çoğunlukla tek seçenek olarak sunulduğunu; hatta bir örnekte, zorunlu din dersinden muaf olan bir Hıristiyan öğrencinin başka ders açılmadığı için seçmeli din derslerini almak zorunda bırakıldığını biliyoruz.

Devamını okumak için tıklayınız.

 

İlgili Makaleler

Back to top button