Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Yeni Anayasa Çalışmaları Devam Ediyor / Work Towards New Constitution Continues

17.04.2012, Milliyet

Summary in English below.

Franceschini, berberinde Latin Katolik, Ermeni Katolik, Süryani  Katolik ve Keldani Katolik kiliselerinin temsilcileriyle birlikte TBMM Anayasa  Uzlaşma Alt Komisyonu’na yeni anayasa konusunda önerilerini sundu.

Latin Katolik Kilisesi’nin tüzel kişiliğin bulunmadığını belirten Franceschini, ”Latin Katolik Kilisesi’nin tanınıp hukuki şahsiyete kavuşmasının en önemli ve temel talepleri” olarak ifade etti. Franceschini, ”Hukuki şahsiyetin tanınması sayesinde, Latin Katolik Kilisesi’nin mevcut taşınmazlarına da kalıcı çözüm getirilmiş olacağını” kaydetti.

Vakıflar Kanunu ile Latin Katolik Kilisesi’nin Cumhuriyet Dönemi’nde kaybettiği taşınmazlarına da bir çözüm getirileceğini umut ettiklerini belirten Franceschini’nin Alt Komisyona sunduğu öneriler şöyle: ”Latin Katolik Kilesinin hukuki kişilinin tanınmasını, Cumhuriyet’in ilanından sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Hazine’nin malı haline gelmiş binaların geri verilmesini ve yeni tapuların tüzel kişilik adına kaydedilmesini, Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma, 1913 tarihli listede kayıtlı bulunan ve bugün faaliyette olan binaların tüzel kişilik adına kaydedilmesini, yeni yasaların çıkması beklenirken Katolik Kilisesi’in taşınmazlarının müsaderesi için yeni davaların açılmamasını ve 1913 tarihli listede kayıtlı bulunan 200’ü aşkın bina için mutabık kalınacak miktardaki tazminatın ödenmesini istiyoruz.” -”Kiliseler ve eski yerler tamir edilsin”- Franceschini, toplantı sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’de Latin Katolik Kilisesi’nin tanınmadığına işaret ederek, ”Bizim isteğimiz hükmü şahsiyet olmasıdır. Fakat bundan öte,Türkiye’de bütün eski binalar, kiliseler olsun, gezilecek yerler olsun bunların tamir edilip kullanılmasıdır. Çünkü, o zaman bugünkü durumdan daha iyi olur. Ben İtalyanım. İtalya’daki en önemli arkeolojik kalıntılardan Kolezyum yok olsa beni üzer. Türkiye’deki de aynı… Bütün eserleri kurtaralım” diye konuştu.

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

The Chair of Turkey’s Bishops’ Council Franceschini met with a Sub-Commission of the Constitutional Reconciliation Commission yesterday. He was accompanied by the Armenian Catholic and Chaldean Catholic church representatives. The said that their main request is that the Latin Catholic Church acquire legal personality, adding that with such a recognition permanent solution may be found for existing property.

________________________________________________________________________________________

Related Articles

Back to top button