BildirimlerÇalışmalar

Ülke Grubu davaları – Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne Bildirimimiz

İnanç Özgürlüğü Girişimi, Vicdani Ret Derneği, Norveç Helsinki Komitesi, War Resisters’ International, The European Bureau for Conscientious Objection ve Connection e.V ile birlikte 20 Nisan 2020 tarihinde Ülke Grubu davalarına ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanmasına ilişkin olarak Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne ortak bir bildirim sundu.

Bildirim, AİHM kararlarının bulgularını temel alarak, Hükümetin Bakanlar Komitesi’ne sunmuş olduğu 30 Mart 2020 tarihli Eylem Planında ortaya koyduğu önlemleri, başvuruculara ilişkin bireysel önlemler ve benzer ihlallerin gerçekleşmemesi için alınması gereken genel önlemler ışığında değerlendiriyor.

Hükümet söz konusu Bildirim ile ilgili olarak bir cevap yazısını 11 Mayıs 2020 tarihinde Bakanlar Komitesi’ne göndermiştir. Bildirim ve Hükümetin cevabına ulaşmak için tıklayınız.

Bakanlar Komitesi Haziran 2020 toplantısında Ülke Grubu davaları hakkında önemli bir karar aldı ve mevzuat değişikliği konusunda herhangi bir ilerleme olmamasından duyduğu üzüntüyü ifade etti. Türkiye’yi Haziran 2021 tarihinden önce AİHM kararları ışığında somut önlemler içeren bir Eylem Planı sunmaya ve Türkiye’de vicdani reddini açıklayan kişiler, bu kişilere yönelik idari para cezaları, ceza soruşturmaları ve verilen cezalarla ilgili istatistiki bilgi vermeye davet etti. Bakanlar Komitesi kararına ulaşmak için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu