Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

ÖYS’deki din sorularından gayrimüslim çocuklar da sorumlu!- Non-Muslim students responsible for religion questions in university entrance exam

18.01.2013, Radikal

Summary in English below.

Diyarbakır IMKB Kayapınar Lisesi’nde zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muafken, başka dersler tercih edilmediği için seçmeli din derslerinden zorunlu tutulan Protestan Kilisesi Papazı Ahmet Güvener’in kızı, önceki gün öğretmenleri tarafından “ÖSYM’ye dilekçe verin. Yoksa YGS ve LYS’deki sorulardan sen de sorumlu tutulacaksın” diye uyarılınca babasını haberdar etti. Papaz Ahmet Güvener de ÖSYM’yi aradı. Güvener’in görüştüğü Sınav Hizmetleri Birimi yetkilileri bu bilgiyi doğruladı. Radikal ’in de ulaştığı yetkililer “Evet, bütün öğrenciler bu sorulardan sorumludur” diye yanıt verdi. Papaz Güvener, yaptığı açıklamada, dava açmayı düşündüğünü belirterek, “Kızımın girmediği derslerden sorumlu tutulmasının mantığı yoktur. Üzerine gidip dava açacağız” dedi.

Protestan Kiliseler Derneği Genel Sekreteri Umut Şahin de yaptığı yazılı açıklamada, ÖSYM ile yapılan görüşmelerde, kararın YÖK tarafından verildiğinin kendilerine söylendiğini belirtti. Başka dine mensup öğrencilere din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin zorunlu olmadığını vurgulayan Şahin, “Birçok öğrencimiz muafiyet hakkını kullandığı göz önüne alındığında, geleceklerini etkileyecek sınavlarda sorumlu olmadıkları ders veya içeriğinden sorumlu olmaları anayasamıza, ulusal ve uluslar arası yasalara, inanç özgürlüğüne ve vicdana aykırı olduğu kanaatindeyiz” dedi.

Avukat Orhan Kemal Cengiz de bu kararın din ve inanç hürriyetine ağır bir saldırı olduğunu kaydederek, “Bir kene sınav sorusu olarak, nesnel bilgiler içeren konuların sorulması gerekir. Her dinin kutsalları ve kendi tarih yorumu var. Bunların sınav dışında tutulması gerekir. Bu karar, sizler din dersinden muaf olmayın, demektir. Ayrıca kanuna karşı hiledir. 12 Eylül hukukundan bile geridir” dedi.

Habere ulaşmak için tıklayınız.

Summary

Questions pertaining to religion will be added to the university entrance exam starting in 2013.  Religious Culture and Ethics lessons are compulsory in Turkish schools and only Jewish and Christian students are exempt. If religion questions are added to the university entrance exam non-Muslim students will be held responsible for content that they were exempted from. The Association of Protestant Churches made a statement saying that such practice would be contrary to the Turkish Constitution and international human rights treaties. Legal counsel Orhan Kemal Cengiz said that this is a serious assault on the right to freedom of religion or belief.
_____________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu