İnanç Özgürlüğüyle İlgili HaberlerKütüphane

AP Din veya İnanç Özgürlüğü Çalışma Grubu 2013 Raporu

Avrupa Parlamentosu Din veya İnanç Özgürlüğü Çalışma Grubu ve ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu tarafından ortaklaşa düzenlenen konferansta Türkiye özel olarak endişe uyandıran ülkeler listesinde yer aldı.

Avrupa Parlamentosu Milletvekiller Van Dalen ve De Jong  Avrupa Parlamentosu Din veya İnanç Özgürlüğü Hakkı Çalışma Grubu’nun raporunu sundular.  Rapor  Amerika Birleşik Devletleri’nin Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu ile birlikte düzenlenen bir konferansla kamuoyuna tanıtıldı.

Raporda Türkiye özellikle endişe veren bir ülke olarak sıralanıyor. Özellikle endişe verici ülkelerin seçiminde kullanılan kriterler din ya da inanç ihlallerinin ciddiyeti, ihlallerin sıklığı ve AB ile üçüncü ülke arasındaki ilişki.

Konferansta, geçen yıl AB üye devletleri tarafından yayınlanan Din veya İnanç Özgürlüğünün Koruması ve Geliştirilmesi  için  Yol Gösterici İlkeler’in kabul edilmesi  memnuniyetle karşıladı. Katılımcılar bunun, kapsamlı bir şekilde uygulanmasının sağlanması sürecinin yeni başladığının altını çizerken  tamamlayıcı önlemlere ihtiyaç olduğunu dile getirdiler.

Raporda ülkelere yönelik tavsiyelerin yanı sıra, AB Dış İlişkiler Servisi’nin inanç özgürlüğünün korunmasına yönelik olarak atabileceği adımlarla da ilgili olarak da tavsiyelere yer veriliyor.

Rapor burada görülebilir : http://www.religiousfreedom.eu/wp-content/uploads/2014/02/EPWG-2013-Report-Final-for-printing.pdf

Related Articles

Back to top button