İnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Ekşi Sözlük Yazarları Hapis İstemiyle Yargı Karşısında

Ekşi Sözlük'ün yöneticisi ve 39 yazarı 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis istemiyle hakim karşısına çıktı.

Geçen yıl Twitter mesajları nedeniyle 10 ay hapis cezası alan Fazıl Say‘a dava açan Ali Emre Bukağılı adlı avukatın başvurusuyla açılan davada, Ekşi Sözlük yazarları “Allah, peygamber, cennet, cehennem, Kuran, İncil” gibi din kavramları hakkında yazdıklarıyla suçlanıyor. Yazılanları “kamusal tartışmaya katkıda bulunur” nitelikte bulmadığını iddianamesine yazan Savcı Orhan İlbeyli, yazarların suçunu, “3 büyük dinin ortak değerleri olan kavramlara yönelik hisleri nedensiz yere incitmek” olarak açıkladı.

İslam inanışının peygamberi Muhammed’e yönelik “hakaret içerikli ifadeler” kullandıkları iddiasıyla Ekşi Sözlük adlı internet sitesinin yöneticisi Sedat Kapanoğlu ile 39 yazarının, 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın görülmesine başlandı.

Anadolu Adalet Sarayı 32. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, müşteki Ali Emre Bukağılı ve avukatları ile tutuksuz yargılanan Sedat Kapanoğlu’nun da aralarında bulunduğu 27 sanık katıldı.

Duruşmada savunmasını yapan Kapanoğlu, internet sitesinde yer alan ssg adlı rumuzun kendisine ait olduğunu belirterek, beyanlarını yazılı olarak sunduğunu söyledi. Kapanoğlu’nun avukatı da müvekkilinin kaleme aldığı yazının hakaret içermediğini, espri ve eleştiri niteliğinde olduğunu savundu.

Sanık Özgür Gezer de sitede faerivian rumuzunu kullanarak yazılar yazdığını, suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Sanıklardan Ari Stepan Algosyan da kendisinin Hristiyan olduğunu ve sitede İsa başlıklı bir yazı yazdığını kaydederek,”Aşağılamak gibi bir kastım yoktu. Hristiyanım, böyle bir şeyi dinim gereği zaten yapmam. Hakaret etme amacım yoktu. Sadece eleştirmek amaçlı yazdım”diye belirtti.

Sanık Ali Fasih Sayın da yazdığı yazının tamamen dil bilimsel bir tespit olduğunu, hakaret etme kastının bulunmadığını belirtti.

Müşteki Ali Emre Bukağılı da internet sitesinde dini değerlere hakaret eden kişilerle ilgili Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını ve şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, “Dini değerlere hakaret ettiği bilinen bir internet sitesidir. Bakanlar dahi bu site hakkında açıklama yapıyor. İnançlı bir insan olarak rencide oldum” dedi.

 

Bukağılı’nın avukatı Fatih Mehmet Doğan da şikayetlerinin devam ettiğini ifade ederek, müvekkilinin duruşmaya katılmasını talep etti. Doğan,duruşmaya katılmayan sanıklar hakkında da yakalama kararı çıkarılmasını istedi.

 

Hakim Ahmet Kaya, savunması alınan sanıkların duruşmadan vareste tutulmasına, duruşmaya katılmayan diğer sanıkların zorla getirilmesine ve müştekinin suçtan doğrudan zarar görmediğinden katılma talebinin reddine karar vererek, duruşmayı erteledi.
Diğer taraftan, Bukağılı daha önce de Fazıl Say‘ın Twitter’daki mesajları nedeniyle dava açmıştı. 2013’ün Eylülayında İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Fazıl Say‘a, “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamaktan” 10 ay hapis cezası verilmişti.

İddianamede  Ekşi Sözlük adlı internet sitesi yöneticisi Sedat Kapanoğlu’nun da aralarında olduğu 40 şüphelinin, TCK’nın 216-3 ve 218-1. maddeleri uyarınca “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak” suçundan 9 aydan 1,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Related Articles

Back to top button