İnanç Özgürlüğüyle İlgili HaberlerKütüphane

Birleşmiş Milletler Özel Raportörü Kazakistan’daki Durumu İnceleyecek

Birleşmiş Milletler Din veya İnanç Özgürlüğü Özel Raportörü Heiner Bielefeldt din veya inanç özgürlüğünün durumunu incelemek üzere Kazakistan'a gidiyor.

BM İnsan Hakları Komiseri’nin raporuna göre Özel Raportör Bielefeldt 25 Mart ile 5 Nisan arasında bulunacağı Astana, Alma-Ata ve Karaganda’da hükümet yetkilileri, dini gruplar ve kamu örgütleriyle görüşecek.

Bielefeldt, “Kazakistan’da dinsel çeşitliliğin her bireyin dinsel veya dinsel olmayan inançlarına saygı temelinde nasıl yönetildiğini ve uluslararası insan hakları yükümlülüklerinin nasıl uygulandığını daha iyi anlamak isterim,” diye açıklama yaptı.

“Dinsel toplulukların kayıt koşullarına, okul içinde ve dışında dini eğitim konularına, güvenlikle ilgili mevzuatın, dinsel azınlıklar da dahil olmak üzere, herkesin din veya inanç özgürlüğü açısından nasıl sonuçlar doğurduğuna” bakacağını açıkladı.

Özel Raportör görevini tamamladıktan sonra gözlemlerini ve tavsiyelerini içeren bir raporu Mart 2015’teki BM İnsan Hakları Konseyi’nde sunacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu