Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Diyanette kadrolu ‘mele’ dönemi / ‘Mele’ staff in the Presidency of Religious Affairs

12.12.2011, Radikal

Summary in English below.

Hürriyet Gazetesi’nden Nuray Babacan’ın haberine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı, doğu ve güneydoğu illerine yönelik yeni bir proje başlatıyor. Diyanet, bölgede ‘mele’, genelde ‘molla’ denilen ve taşrada vatandaşların din konusunda görüşlerine başvurduğu isimleri kadrolarına katacak. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Bu kişileri analiz ettik. Toplumda sözü dinlenen, saygınlığı olan, sözleri insanları durduran veya harekete geçiren insanlar. Bu kişilerin hizmetinden müftülük denetiminde yararlanmak istiyoruz” dedi. Bozdağ, “Diyanetin 2012’ye yönelik en önemli projesi” olarak değerlendirdiği çalışma hakkında şunları söyledi.

“Doğu’da mele, bizim bildiğimiz tabirle molla denilen din eğitimi almadığı halde din bilgisi olan, toplum tarafından saygı gören isimler var. Bu kişilerden Diyanet Başkanlığı olarak istifade edebilmek için daha önce çıkardığımız kanun hükmündeki kararnamede bir düzenleme yaptık. Bu tip kişilerden, Diyanet tarafından yapılacak sınavda başarılı olmaları kaydıyla sözleşmeli imam hatip olarak yararlanmak istiyoruz. Bu bir defaya mahsus olarak kullanılacak bir düzenlemedir. 1000 kişilik bir kadro öngördük. Yaptığımız hesaplamalar 800 civarında ihtiyaç olduğu yönünde.”

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

The Presidency of Religious Affairs (Diyanet) is starting a new project in southeastern Turkey in 2012. “Mele” or “molla” persons who do not have religious training but are influential and respected within society and  whom people approach for religious information, will be employed as staff by the Diyanet. They must however first pass a test organized by the organization. Deputy Prime Minister Bekir Bozdağ made a statement saying that they wish to benefit from the service of these people as they are people whom the public “listens to”.

_____________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu