Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

“Diyanet’in kaldırılması büyük hata olur” / “It would be a big mistake to abolish the Presidency of Religious Affairs”

19.03.2012, Star

Summary in English below.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yeni anayasa çalışmalarında Diyanet İşleri Başkanlığı’nı ortadan kaldıracak anlayışlar çerçevesinde tartışma yapmanın hataların en büyüğü olacağını söyledi. Bozdağ, “Diyanet İşleri Başkanlığı, bu ülkenin çimento kuruluşlarının en başında geliyor.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Sakarya’nın Sapanca ilçesinde düzenlenen ve yurt dışında görev yapan din ataşeleri ve din müşavirlerinin katıldığı ‘Yurtdışı Hizmetleri Konferansı: Küresel Gelişmeler Yeni Perspektifler’ başlıklı seminerin açılışında konuşan Bozdağ, yeni anayasa çalışmalarında Diyanet’e bakışını anlattı.

Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu ülkenin çimento kuruluşlarından biri olduğunu, ülkenin birliğini, beraberliğini temin ve temsil eden birkaç kuruluş arasında, başa konacak kurumların başında geldiğini vurguladı. Diyanet’in, İslam dinini doğru anlatılması, öğretilmesi ve yaşanması açısından son derece önemli bir kurum olduğunun altını çizen Bozdağ, “Bu sebeple bu kurumun yaşaması ve gelecekte daha iyi hale gelmesi için tartışmaları yapmamız lazım. Yoksa Diyanet İşleri Başkanlığı’nı ortadan kaldıracak anlayışlar çerçevesinde tartışmalar yaparsak hatanın en büyüğünü yapmış oluruz. Çünkü, bu ülkenin çimento kuruluşlarının en başında gelenlerin bir tanesi Diyanet İşleri Başkanlığı’dır. Yeni anayasa tartışmaları sırasında herkes görüşlerini söyleyecektir mutlaka. Ama Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevini daha rahat yapabilmesi, daha etkin olabilmesi ve daha iyi bir noktaya gelebilmesi için ortaya konacak görüşlerin çok çok önemli olduğunu özellikle ifade etmek isterim.” diye konuştu.

Bozdağ, laiklik tanımı yaparken dinin devlete, devletin dine karışmaması, yasalar yapılırken, dini kaynakların referans alınmaması ilkesi olduğunu ama öte yandan da bütün dini inanış ve düşüncelerin devletin teminatı altında olması gerektiğini kaydetti. Esasında laikliğin din ve vicdan özgürlüğünün ana sigortası olduğunu dile getiren Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“O sigortayı doğru kullanmak lazımdır. Dini yaşamak isteyenin sigortası da laikliktir, dini kanaatlerini ifade etmek isteyenlerin de sigortası laikliktir. Ancak maalesef Türkiye’de ve başkaca ülkelerde laikliği yanlış yorumlayan anlayışlar dinin üzerinde laikliği sanki baskıcı bir anlayış gibi anlamış ve zaman zaman uygulamışlardır. Biliyoruz ki laiklik, din ve vicdan özgürlüğünün dini gerçek anlamda yaşamasının sigortasıdır, teminatıdır. Bu nedenle bu sigortayı, bu teminatı güçlendirecek şekilde anayasa çalışmaları yapılırken çok büyük fayda vardır.”

Anayasanın 24. Maddesi’ne bakıldığında, orada Anayasa’nın 14. Maddesi’ne aykırı olmamak kaydıyla dini ayin, ibadet ve törenlerin serbest olduğunu anlatan Bozdağ, “Bizim anayasamızda Meclis, istediği zaman, 14. madde kapsamına giriyorsa dini ayin, ibadet törenleri yasaklama yetkisini Meclis’e veriyor. Böyle olur mu laiklik. O zaman anayasa tartışılırken, bunu yasaklama yetkisini değil, bunu Meclis’in de yasaklamayacağı kuralını da koymak ve o teminatı orada almak lazımdır. Bizim anayasamızda tam tersi var. Bir yandan hiç kimse dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz, suçlanamaz. Çok güzel bir şey ama dini inanç ve kanaatlerden dolayı kınanamaz suçlanamaz diyor, yaşamak istediği zaman kınanabilir, suçlanabilir gibi bir şey ortaya çıkıyor. O zaman dini inanışlardan, dini kanaatlerden ve yaşamak istediği zamandan, yaşantısından dolayı da laiklik insanların kınanmayacağı, suçlanmayacağı bir sistemin adıdır. Kınayana ve suçlayana karşı, kınanan ve suçlanan kişiyi koruma görevini devlete, Meclis’e, hükümete yükleyen adıdır. Ancak başka tartışmalar yapılıyor.” şeklinde konuştu.

136. Madde’de de Diyanet İşleri Başkanlığı tanımlanırken laiklik ilkesi doğrultusunda görev yapacağının belirtildiğini dile getiren Bozdağ, konuşmasına şöyle devam etti: “İlke izin vermedi, ne yapacak Diyanet İşleri Başkanlığı. Diyanet’i özgür hale getirmek gerekir. Diyanet İşleri Başkanlığı, kanunda tanımlanan görevleri yapar, nasıl yapar, laiklik ilkesi doğrultusunda yapar. Dünyanın neresinde dini anlatmakla, dini ibadet yerlerini yönetmekle dini yaşama ilişkin konularla yetkilendirilmiş ve görevlendirilmiş şöyle bir teşkilata sınır koyan düzenleme olabilir mi? Bizim anayasamızda var. Bu sebeple bu kurumun asli görevlerini kanunlara, demokratik ülkelerde, gerçek laik ülkelerde olduğu şekilde yapmaya hizmet edecek şekilde tartışmak ve daha ileri noktalara taşımak konusunda elbette ki herkesin, her kesimin görüşlerine ihtiyaç vardır. Biz bu teşkilatı güçlendirecek her türlü adımın atılmasından yana o adımların atılması bu teşkilatı daha da güçlendirecektir. Bugün sadece milletimize değil, dünyanın pek çok ülkesinde hizmet sunuyorlar. Hem yurt içinde hem yurt dışında başarılı hizmetleri var. Biz bu hizmetlerin devamını sağlamakla yükümlüyüz. Önünde engeller varsa onları kaldırmak bizim vazifemiz. ”

Haberin devamına ulaşmak için tıklayın.

Summary

Deputy Prime Minister Bekir Bozdağ commented the Presidency of Religious Affairs (the Diyanet hereafter) and the new Constitution. He emphasized that it would be a big mistake to abolish the Diyanet in the new Constitution. On the contrary, he underlined the need to strengthen this institution. He said that the Diyanet is the cement that holds the country together and one of the top institutions of national unity. He said that according to Article 136 of the current Constitution the Diyanet works in line with the principle of secularism. He went on saying: “What if this principle does not allow its activities, what will the Diyanet do? We need to liberate the Diyanet.”

________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu