Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

GM Haklarında Büyük Adım, Fakat… / A Big Step for the Rights of non-Muslims But

Radikal 2,  04/09/2011

Baskın Oran

Summary in English below.

AKP’nin çabalarını kutlarım. Fakat Vakıflar Yasası 2002 ve 2003’te değiştirildi, 2008’de de yenisi yapıldı. Şimdi 2008 de değiştirildi. Bu da muğlak, bu da siyasal konjonktürde “yorumlanmaya” müsait.

AKP hükümetini gayrimüslim Türkiyeliler (GM’ler) açısından tebrik ederim. Onun iktidarında, bu insanlara ulus-devletin 1920’lerden beri yapageldiği mezalim epey azaldı. Son Kanun Hükmünde Kararname (KHK) bunun son örneği. Fakaaat, yine hemen söyleyeyim ki, bu öyle katiyen “Tek maddelik devrim” falan değil. Aşağıda maddeyi vereceğim ve sorunlu yerlerini “Sorun-1, 2, 3” vs. diye işaret ederek bilahare izah edeceğim.

Devamı için tıklayın.

Summary

AKP has taken important steps to ease the oppression of non-Muslim since the 1920s. The recent Decree Law for the return of certain non-movables to non-Muslim foundations is another example of this. However, there are certain problems mostly stemming from the ambiguity in the decree. The extensive discretionary powers given to the General Directorate of Foundations and the Land Register make the implementation of the decree  open to changes in the political climate. Also, the Decree is applicable to only certain cases of confiscation and excludes situations where confiscation did not create revenues for the state or when it was carried out for nationalization purposes.

__________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu