Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

“Dine hakaret” davası / Defamation of Religion Case

Pirsus Haber, 17.11.2011

Summary in English below.

Sanal alemin en popüler sitelerinden biri olan Ekşi Sözlük’teki bir entry ile dine hakaret ettiği ileri sürülen yazarın 1,5 yıl hapsi isteniyor.

Ekşi Sözlük yeni bir mahkeme sürecinin tam ortasında ancak bu sefer davalık olan sözlüğün kendisi değil, 35 bine yakın yazarından bir tanesi.

Vatan Gazetesi’nin haberine göre Ekşi Sözlük’te açtığı “din saçmalığı” başlıklı entride yazdıklarıyla İslam dinine inananları aşağıladığı iddiasıyla şikayet edilen “sigaram ve ben” rumuzlu makine mühendisi Ahmet M. S. için 1,5 yıla kadar hapis isteniyor.

Açılan davaya karşı yaptığı savunmada sözlükte yazdığı yazıda bir hakaret kastı taşımadığını belirten yazarın mahkemesi 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis istemiyle İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

An Istanbul prosecutor asks for 1.5 years in prison for Ahmet M.S.’s entry in the popular “Ekşi Sözlük” (Sour Dictionary) website titled “Absurdity of Religion” on grounds that the content insults believers in Islam. The author claimed that he did not intend to insult anybody.

____________________________________________________________________________________________

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu