Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

CHP’li Veli Ağbaba: Zirve’yi MIT de izliyordu / Turkish Intelligence was also watching Zirve

16.12.2011, Radikal

Summary in English below.

CHP Malatya Milletvekili Ağbaba’yı farklı kılan özelliklerden birisi de, 18 Nisan 2007’de üç Hıristiyan’ın öldürüldüğü Malatya Zirve Yayınevi’nin bulunduğu Ağbaba İş Merkezi’nin sahibi oluşu… Kendisinin de bu iş merkezinde bir dükkanı bulunuyor. Ağbaba, cinayetten yaklaşık altı ay önce dükkanına gelen iki MİT’çinin yayınevi hakkında “Neden burada oturuyorlar?”, “Kim kiraya verdi?” diye sorup bilg topladığını, bu durumda honut görünmediklerini iddia etti. Ağbaba, Malatya’daki misyonerlik karşıtı kampanyanın arkasında devlet birimlerinin olabileceğini belirterek, “Fakat Malatya’da ben ev kilise görmedim. Hristiyana olana da rastlamadım. Bu kadar korkunç adamlardıysa, benim ayak basmadığım köy kalmadı, hiç karşılaşmadım” diyor. Ağbaba, Zirve Yayınevi cinayetinin hala aydınlatılamadığını ifade ediyor.

Bu yıl 12 Haziran’daki genel seçimlerle ilk kez milletvekili seçilen Veli Ağbaba’nın inşaat malzemeleri satan dükkanı, Ağbaba İş Merkezi’nde yer alıyor. Ağbaba, Zirve Yayınevi’nin bulunduğu dördüncü katı cinayetten önce ellerinden çıkardıklarını belirtiyor. CHP İl Başkanlığı görevini yürüttüğü sırada Protestanların binaya taşındığını anlatıyor. Öldürülen Tilmann Geske’nin yabancı olduğu için dikkat çektiğini, Geske ile zaman zaman karşılaştıklarını anlatan Ağbaba, “Komşularla pek ilişkileri yoktu. Çok konuşkan değildi. Birbirimizi tanıyorduk. Birkaç kez merhabalaşmıştık” diyor.

Ağbaba, cinayetten altı ay önce dükkanına gelen ve sonradan MİT görevli olduklarını iddia ettiği sivil giyimli iki kişinin Zirve Yayınevi hakkında sorular sorduğunu ileri sürüyor. Ağbaba, şunları anlatıyor:

“Bunların takip edildiğini görüyorduk. Bizim dükkana iki MİT’çi gelmişti. Bilgi topluyorlardı. Önce inşaat malzemesi sordular, sonra bina hakkında sorular sordular. Ben de “MİT’çi misiniz?” dedim. Birbirlerine baktılar, ‘Başbakanlık görevlisiyiz’ dediler. ‘Neden burada oturuyorlar?’, ‘Kim kiraya verdi’ diye soru sordular. Ben de ‘Kimseye zararları yok’ dedim. Fakat bu durumdan hoşnut görünmedikleri belliydi.”

Haberin devamına ulaşmak için tıklayın.

Summary

CHP (Republican People’s Party) MP Ağbaba is the owner of the building where three Christians were killed in Malatya on 18 April 2007. He says that two persons from the MIT (National Intelligence Service) came to him and asked him questions about Zirve Publishing House. He says, “When I told them that these people did not harm anyone, they did not seem pleased.” He adds that the anti-missionary campaign in Malatya may have been organized by some units in the state as he himself never saw any housechurch or anyone who became a Christian.

________________________________________________________________________________________

 

Related Articles

Back to top button