Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Cemevine ‘ibadet yeri’ statüsüne, Diyanet engeli / Diyanet obstacle to recognition of cem house as place of worship

Radikal, 09.11.2012

Summary in English below.

Büyükşehir Belediye Kanunu’yla ilgili tasarının TBMM  Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinde TBMM İçişleri Komisyonunun Başkanı Muammer Güler, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görüşü çerçevesinde cemevlerinin ‘ibadet yerleri’ kapsamında değerlendirilmediğini ifade etti. CHP’li Kamer Genç , “Bunu söyleyecek geri zekalı bir düşünce var mı, böyle sakat bir düşünce olamaz” diye tepki gösterdi.

Yasa tasarısının 17. maddesinin görüşmelerine geçilirken oturduğu yerden kalkan CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, tasarıda yer alan “mabetler” ifadesinin cemevlerini kapsayıp kapsamadığını sordu. Tasarının Genel Kurul’a gelmeden önce son şeklinin verildiği komisyon olan İçişleri Komisyonu’nun başkanı Muammer Güler’in, ifadenin Komisyon’da “ibadet yerleri” olarak zikredildiğini söylemesi üzerine Genç, sorusunu tekrar etti. Birleşimi yöneten Başkanvekili Sadık Yakut, ‘Komisyon Başkanı cevap verdi, ben kendisine ‘şöyle cevap ver’ diyemem. Söylettirmek için zorlayamam ki sizin gibi” karşılığını verdi. Yakut, Genç’in sorusunu yinelemesi üzerine Komisyon Başkanı Güler’e, “Sayın Başkan lütfen cevap verin; var veya yok deyin” dedi. Komisyon Başkanı Güler, “İbadet yerleri olarak zikredildi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ibadet yeri olarak kabul edilmediği için cemevlerinin kapsam içine alınmadığı ifade edildi” diye konuştu. CHP’li Genç de, “Cemevlerinin ibadet yeri olmadığını söyleyecek kadar geri zekalı bir düşünce var mı, böyle sakat bir düşünce olamaz” sözleriyle tepki gösterdi.

“Diyanet, TBMM’nin üzerinde mi?”

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler de, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yorumunu temel alan bir TBMM varsa, biz şeyhülislamlık dönemine döndük demektir. Karar verme gücü Meclis’tedir. TBMM üzerinde bir Diyanet mi var? Bu değerlendirme, TBMM’nin saygınlığına gölge düşürmüştür. İmar Kanunu’nda ‘ibadet yeri’ diyorsunuz, bu tasarıda ‘mabetler’ diyorsunuz. İkisinin arasındaki farkın ne olduğunu gelin Diyanet’e sorun. Madem kaynak orası….” diye konuştu.

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

The status of the Alevi cem houses was again subject to controversy throughout the deliberations  on the changes pertaining to the Greater City Municipality Law at the Turkish Grand National Assembly. The draft law uses the term “worship places” (mabet) and the CHP (Republican People’s Party) MP Kamer Genç asked whether the term “worship place” includes the Alevi cem houses. The Chair of the Commission on Internal Affairs (responsible for drafting the law) Muammer Güler said that “since the Diyanet (Presidency of Religious Affairs) does not recognize the cem houses as places of worship they are not included under the term ‘place of worship'”. Following discussions CHP MP Birgül Ayman asked whether the Diyanet is above the Turkish Grand National Assembly.

______________________________________________________________________________________________

Related Articles

Back to top button