Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

“Biten Dosya, Dava Değil” / “It’s the file that is closed, not the case”

18.01.2012, Bianet

Summary in English below.

İstanbul Şişli’de 19 Ocak 2007’de Agos gazetesi önünde öldürülen gazeteci Hrant Dink cinayeti davası, beş yılın ardından 25. duruşmada karara bağlandı.

Örgüt suçundan tüm sanıklar beraat etti.

Adliye önünde açıklama yapan Dink ailesi avukatı Fethiye Çetin, devletin tarihi ile yüzleşmesi için önemli bir fırsat olan Dink davasını kullanmadığını söyleyerek bu kararla kendileriyle dalga geçildiğini belirtti.

Çetin şöyle devam etti:

“Beş yıl geçti,  bu sürede Arat Dink ne demişti, ‘bizimle dalga geçtiler’ dalganın büyüğünü meğersem en sona saklamışlar; onu da bugün öğrendik. Meğer Dink bütün o planlı eylemlerden değil, üç beş kendini bilmez tarafından öldürülmüş; burada örgüt yokmuş. Bu kadarını beklemiyorduk.

Bu karar hiçbir şekilde bozulmasına izin verilmediği anlamına geliyor. Devletin siyasi cinayetler geleneği bir kısım vatandaşını ötekileştirerek düşmanlaştırmaya devam ediyor. Bu kararla bunu tescil ettiler.

Halkını bombalayan, suikastçı, katliamcı, kundakçı sıfatlarıyla yan yana anılmasından ve bunlarla telafuz edilmesinden rahatsız olanlar, devleti bu sıfatlardan arındırmak için hiçbir çaba safa etmedi. Bu fırsatı da ellerinin tersiyle ittiler.

Bu dava tarihle yüzleşmek, arınmak, yeni cinayetlere asla diyebilmek, demokratikleşmek için eşsiz bir fırsattı ama onlar bunu kullanmadılar; bunu istemediler. Dünün ötekileştirilenleri bugünün egemenleri kendilerin ötekileştiren gelenekle ittifak kurdu. Bilsinler ki bu ittifakları geçici.

Bu gelenek önce geçici müttefiklerini yiyerek yoluna devam etmiştir. Cinayet tetikçilerinin yargılandığı dosyanın ilk safhası kapandı. Bu dava bitmedi, biten bir komedi dosyasıdır. Bizim için bu dava yeni başlıyor.

Gideceğimiz pek çok yol var. Her birini büyük bir kararlılıkla kullanacağız. Biz bitti diyene kadar bu dava bitmeyecek.”

Haberin devamına ulaşmak için tıklayın.

Summary 

After five years, at the end of the 25th trial, the judges have reached a verdict on the case of the murder of journalist Hrant Dink who was murdered on January 19, 2007 in front of the Agos newspaper. All accused were acquitted on charges of belonging to an organization. Legal counsel for the Dink family, Fethiye Çetin made a statement after the verdict and said that in the last five years “they fooled us”. “It appears, Dink was not murdered as a result of all those planned acts but by a few trouble makers. They say there is no organization. We did not expect this much. This verdict shows that the state tradition is not allowed to change. The political murder tradition of the state continues to make enemies of its own citizens by way of making them “others”. This verdict confirms it. ..This was a unique opportunity to confront history, be cleansed, to be able to say “never again” to new murders, but they did not use it, they did not want it. The ones who were others yesterday, are forming an alliance now with those who made them others in the past… For us the case starts now,” she added.

________________________________________________________________________________________

 

Back to top button