Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Vakıflar, yurtdışındaki tarihi eserleri ayağa kaldıracak / General Directorate of Foundations will restore historical monuments abroad

Zaman, 21.11.2011

Summary in English below.

Vakıflar Genel Müdürlüğü yutdışındaki vakıf eserlerini ayağa kaldırmak için harekete geçti.Vakıflar, bu kapsamda ilk olarak Bosna Hersek’te, 1462 yılında inşa edilen İsa Bey Hamamı’nı onaracak. 1980 yılından bu yana Bosna Hersek vakıfları tarafından restore edilmek istenen ancak yeterli ödenek olmadığı için kaderine terk edilen tarihî yapının projesinin çıkarılmasının ardından Türkiye tarafından restorasyonuna başlanacak. İsa Bey Hamamı ile birlikte, Kuzey Kıbrıs’taki Dükkanönü Camii ile Lefkoşa’daki bir tekke de restore edilecek. Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, tarihî hamam için Türkiye’de ihaleye çıkılacağını, ihaleye Türk firmaları gibi yeterliliği olan yabancı firmaların da katılabileceğini söylüyor. Ertem, atılan ilk adımların ardından, Balkan ve Ortadoğu ülkelerindeki vakıf eserlerine de ulaşmak istediklerini dile getiriyor.

Genel Müdür Adnan Ertem, Vakıflar olarak, 2008 yılında çıkarılan kanundan sonra, yurtdışındaki vakıf eserleri ile ilgili restorasyon yapma imkânına kavuştuklarını anlatıyor. Kuzey Kıbrıs’taki çalışmalarla ilgili de bilgi veren Ertem, burada iki tarihî eser için çalışmaları başlattıklarını ifade ediyor. Ertem, “Dükkanönü Camii tamamen yıkılmış. İlk olarak onu yapacağız. Sonra Lefkoşa’daki tekkeyi de onarıp, halı-kilim müzesi haline dönüştüreceğiz. Daha önce buradaki halı ve kilimleri Ankara’ya getirdik. Onları temizledik, onardık. Tekke bittikten sonra halı ve kilimler orada sergilenecek.” diyor. Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya ve Kosova gibi ülkelerde çok sayıda vakıf eseri olduğunu açıklayan Ertem, “Bunları yaşatmak bizim görevimiz.” diye konuşuyor. Vakıf eserlerinin bulunduğu ülkelerle, bu eserlerin yaşatılması noktasında iyi ilişkiler içinde olmak istediklerini ifade eden Adnan Ertem, Bosna’dan alınan olumlu cevabın ardından Kosova, Makedonya ile görüşmelerin de olumlu neticelenmesini beklediklerini dile getiriyor. Yurtdışındaki eserlerin envanterinin çıkarılması için de bir yandan çalışmaların sürdüğüne işaret eden Ertem, Yunanistan ile Bulgaristan’da bu noktada sıkıntı yaşandığını söylüyor.

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

The General Directorate of Foundations (VGM) will restore historical monuments abroad, starting with the İsa Bey Hamam in Bosnia. The General Manager of VGM Adnan Ertem said they will focus on properties of foundations in the Balkans and the Middle East. Such activities abroad have become possible after the adoption of the 2008 Law on Foundations.  VGM has also started restoration of a mosque and dervish lodge in Northern Cyprus.

______________________________________________________________________________________________

Başa dön tuşu