İnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

TEOG sınavlarında puan sıkıntısı: Din sorularından muafiyet puanlamada fark yarattı

Geçtiğimiz hafta yapılan ve 8. sınıf öğrencilerinin girdiği, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemindeki 1. Dönem Ortak Sınavları’nda din sorularından muaf tutulan gayrimüslim öğrencilerin puanlamada mağdur oldukları anlaşıldı.

Önceki yıllarda din sorularından muaf olan öğrenciler aynı ağırlıkta sosyal soruları yanıtlarken bu yıl uygulanmaya başlanan yeni sistemle gayrimüslim öğrenciler altı kitapçık yerine beş kitapçık yanıtladılar.

UÖML Ortaokul Müdürü Zeynep Adıgüzel bu durumda yaşanan mağduriyeti şöyle açıkladı:  “Toplam ağırlıklı katsayı nedeniyle imtihanın tamamında aynı sayıda hata yapan, din sorularının tamamını doğru yanıtlayan bir öğrenci ile din bölümünden muaf olan gayrimüslim bir öğrenci arasında en az 1,5-2 puan fark oluyor. Bu fark, doğru cevaplanan soru sayısına göre 15 puana kadar çıkabiliyor. Bu durum özellikle okullara yerleştirmede önemli olacak çünkü bir milyon üç yüz bin öğrencinin katıldığı bu sınavlarda 1,5-2 puan bile binlerce kişinin araya girmesine neden olabilir.” Adıgüzel, din sorularını yanıtlamayan öğrencilerin Galatasaray, İstanbul Erkek gibi Anadolu liselerinin üst sıralarında yer alan okullara girmesinin mümkün olamayacağını hesapladıklarını da ekledi.

İbrahimzadeh: “Yetkililerin çözüm bulacağına inanıyoruz”

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh de, cemaat yönetimi olarak konuyu yakından takip ettiklerini ve öğrencilerin mağduriyetlerini gidermek için gereken tüm girişimleri yapacaklarını belirtti. İbrahimzadeh “Yetkililerin bu konuya anlayışla ve samimiyetle yaklaşacaklarına, yaşanan mağduriyeti çözeceklerine inanıyoruz,” dedi.

Related Articles

Back to top button