Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Protestan Kiliseler Derneği Zirve Yayınevi Davası Basın Açıklaması / Press Release by the Association of Protestant Churches on Zirve Trial

In English below.

 

Protestan Kiliseler Derneği Basın Açıklaması:

 

Basına ve Kamuoyuna,

 

Kamuoyunda Malatya Zirve Yayınevi davası olarak bilinen, 18 Nisan 2007 tarihinde Malatya’da üç Hristiyanın hunharca öldürülmesini konu alan cinayet davası 22.06.2012 tarihinde 2. iddianamenin kabul edilmesiyle gerek kapsam, gerekse içerik bakımından ciddi bir şekilde genişlemiş ve cinayetin ardında yer alan yapılanmaya ilişkin olarak oldukça yeni ve çarpıcı veriler ortaya koymuştur. Bu yeni iddianame ile aslında Malatya Cinayetininde içinde bulunduğu Hristiyanlara yönelik bir dizi saldırının merkezi ölçekte ve uzun zamana yayılan bir süreçte planlandığı görülmektedir. İnanıyoruzki Malatya Katliamının ardındaki asıl fail ve azmettiricilerin ortaya çıkması sadece geçmişte karanlıkta kalmış diğer cinayet ve olayların aydınlığa kavuşmasını sağlamayacak ama aynı zamanda Türkiye’de demokrasi ve hukuk devletinin kurumsallaşmasına da katkıda bulunacaktır.

 

Bu çapta bir davanın gereği gibi ele alınması ancak davanın  sivil toplum, siyasetçiler ve medya tarafından yakından izlenmesi ile mümkün olabilecektir.

 

3 Eylül 2012 Pazartesi günü Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde başlıyacak ve muhtemelen bütün hafta boyu devam edecek olan duruşmaya katılmanız ve takip etmeniz bizim için büyük önem arz etmektedir.

 

Yeni iddianameyi incelemek isterseniz bu linkten ulaşabilirsiniz: http://www.protestankiliseler.org/index.php/component/content/article?id=64

 

Kamuoyuna saygılarımızla,

Protestan Kiliseler Derneği

_____________________________________________________________________________________________

Unofficial Translation

Press Release by the Association of Protestant Churches

Call for Attention to the Zirve Trial in Turkey

The “Malatya Zirve Publishing House Trial”, as it is known by the public, is the murder case of 3 Christians who were violently murdered on April 18, 2007 in Malatya.  With the acceptance of the second indictment on June 22, 2012, from the point of its scope as well as content, the case has dramatically widened and there has been quite new and striking data associated with the structure behind the murder that has been presented.  In this new indictment the centrality of the Malatya murders within a series of attacks on Christians and the long term plans involved in these events is seen.  We believe that with the uncovering of the true perpetrators and inciters that not only will other murders and incidents that are still in the dark be illuminated, but that this will take us further in the institutionalization of democracy and rule of law in Turkey.

The proper handling of a case of this scale requires close follow-up by civil society, politicians and the media.

On Sept 3, 2012 in the 3rd Criminal Court of Malatya the case will begin and will probably continue throughout the week.  We would greatly appreciate your participation and close follow-up of the procedure.

If you would like to examine the new indictment, you can find it here:  http://www.protestankiliseler.org/index.php/component/content/article?id=64

Respectfully submitted to the public,

Association of Protestant Churches (Turkey)

______________________________________________________________________________________________

 

 

Başa dön tuşu