Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Kilise için 2000 İmza / 2000 signatures for church building in Bodrum

Doğan Haber Ajansı, 28.11.2011

Summary in English below.

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde, halen halk eğitim merkezi olarak kullanılan Ortodoks Kilisesi Aya Nikola’nın aslına uygun olarak yeniden restore edilerek ibadete ve kültür turizmine açılması için toplanan iki bin imza, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a iletilemesi için Belediye Başkanı DP’li Mehmet Kocadon’a teslim edildi.

İmzaları Başkan Kocadon’a teslim etmeden önce, belediye meydanında Kilise Kararına Destek Girişimi üyeleri adına açıklama yapan Güngör Sezgün, ‘Çarşı Mahallesi Cumhuriyet Caddesi’ndeki Barış Meydanı’ndaki Aya Nikola Kilisesi, 1965 yılından bu yana halk eğitim merkezi olarak kullanılıyor. Bodrum’un en işlek caddesindeki bu tarihi ve kültürel mirasın eski haline kavuşturulması ilçemize büyük bir değer kazandıracağı inancını taşıyoruz’ dedi.

İstanköy göçmenlerinden Bodrum-Kos Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Güler Birol, ilçe tarihinin en önemli yapılardan biri olan kilisenin aslına uygun olarak yeniden restore edilerek ibadete ve kültür turizmine açılması, iki ülke ilişkilerini daha geliştireceğini savundu.

İmzaların bulunduğu dosyayı Güngör Sezgün’den alan Başkan Kocadon, Kültür turizmi için önemli olan Aya Nikola Kilisesi’nin aslına uygun restorasyonu için tüm hazırlıkları tamamladıklarını söyledi. Sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan izin beklediklerini belirten Kocadon, “Daha önce Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’la yaptığımız görüşmelerde olumlu yanıt almıştık. İmzaların bulunduğu dosyayı en kısa zamanda Bakan Günay’a ulaştıracağım” diye konuştu.

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

The Aya Nikola Church in the Barış Square in Bodrum is being used as a community centre since 1965. The group who collected 2,000 signatures for permission to restore the building to be used for worship and cultural purposes asked the Ministry of Culture and Tourism for permission. A migrant from Istanköy and the Chair of Bodrum-Kos Solidarity and Culture Association Güler Birol said that such a move will develop the relations between the two countries.

______________________________________________________________________________________________

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu