Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

‘Kamuda başörtülülere istisnai eşitlik olsun’ / “We want exceptional equality for public servants to wear the headscarf”

04.05.2012, Radikal

Summary in English below.

AK Parti Kadın Kolları, ‘Kadın Bakış Açısıyla Yeni-Sivil Anayasa  Çalıştayı’nın sonuç raporunu, yeni anayasa  sürecine katkı sağlaması amacıyla Meclis Başkanlığı’na sundu. AK Parti’li kadınlar başörtüsünün ‘mağduriyet’ alanı olmaktan çıkartılmasını isterken şu talebi dile getirdiler: “Yeni anayasada kadınların kamu görevlerini yerine getirmesi konusunda erkeklerle eşit haklara sahip olduğu, başörtüsü, dini ve siyasi simgelerin burada problem teşkil etmemesi yönünde bir hüküm yer almalıdır. Bu konuda yargıçlık, öğretmenlik, emniyet görevlisi gibi meslekler istisna tutularak tartışmalar aşılabilir.”
Yeni anayasada özgürlüklerin net ifadelerle tanımlanması gerektiği belirtilirken, “ Anayasa özgürlükleri ‘ama, lakin, fakat, ancak’ gibi ifadelerle düğümlememelidir” denildi. Laikliğin “din ve vicdan özgürlüğünü esas alacak” şekilde tanımlanması istenilen raporda, “İnsan haklarına, demokratik özgürlükçü bir yaklaşımla riayet edilmedikçe hem kadın hakları hem çocuk hakları, hem de engelli ve eşcinsel hakları gibi daha öznel alanlarda dahi sağlıklı çözümler üretmek mümkün olmayacaktır. Yeni anayasa bu nedenle konuyu insan hakları bakımından ele almalı ve mevcut sorunları bu eksende çözme yoluna gitmelidir” görüşü dile getirildi.
 
Kılık kıyafet ve başörtüsü ile ilgili taleplerin ağırlıkla yer aldığı raporda, yeni anayasada gerek siyasette, gerek çalışma hayatında kadınların ve erkeklerin eşit koşullar ile rekabet edebilmesine yönelik politikaların yer alması istendi. Raporda şu görüşler dile getirildi: “Yeni anayasada çalışma ve sözleşme hürriyetinin kadın-erkek herkese eşit olarak tanındığı, başörtüsü veya siyasi simgeleri dolayısıyla kişilerin bu haktan mahrum edilemeyeceği ifade edilmelidir. Yeni anayasada kadınların kamu görevlerini yerine getirmesi konusunda erkeklerle eşit haklara sahip olduğu, başörtüsü, dini ve siyasi simgelerin burada problem teşkil etmemesi yönünde bir hüküm yer almalıdır. Bu konuda yargıçlık, öğretmenlik, emniyet görevlisi gibi meslekler istisna tutularak tartışmalar aşılabilir.”

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

The AK party women’s branch presented the results of the “New-Civil Constitution from Women’s Perspective Workshop” to the Turkish Parliament. The report says that Turkey’s new Constitution should include a provision that will explicitly say that the headscarf, religious or political symbols shall not constitute a problem in employment in the public sector. On the other hand, they said that judges, teachers and security officers may be exceptions in this regard. The report focuses mostly on dress and headscarf issues and calls for a human rights based approach.

_________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu