Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Edirne Sinagogu hayata geçiyor / Edirne Sinagog is being restored

 

Şalom Gazetesi 04.08.2011

(Please find summary in English below.)

Edirne Kaleiçi semtinde 1905 yılında yapımı başlanan ve 1907 yılında ibadete açılan dönemin en görkemli yapılarından biri olan Edirne Sinagogu Vakıflar Genel Müdürlüğünün çabaları ve Trakya Üniversitesi’nin desteğiyle yeniden onarılıyor.

Edirne Sinagogu, Yıllar içinde Yahudi cemaatinin azalması sonucu 1980’li yıllarda önce uzun süre kapalı kalmış, daha sonra gerekli bakım ve onarım işlerinin de zamanında yapılamamasıyla kısa süre içinde harap hale gelmişti.Günümüzde sadece ön cephe konstrüksyonunun sağlam, yan ve arka cephe duvarlarının Azara kısmı taşıyıcılarının ve kubbenin tamamen çökmüş olduğu halde bulunmakta.

Restorasyon çalışmalarını üstlenen Aksan İnşaat sahada çalışmalarına başlamış restorasyon projeleri doğrultusunda işlerini sürdürmekte.

Temmuz ayı içinde sinagog sahasını, yapının yeniden hayata geçmesi için çaba gösteren geçmiş dönem Cemaat Başkanı Silvio Ovadya ile ziyaret ettiğimizde yetkililerle görüşerek bu özgün yapının tarihe ışık tutacak şekilde yeniden hayata geçirilmesinin ne denli önemli olduğunu paylaşarak karşılıklı desteklerimizin sürmesini arzuladığımızı yineledik.

Devamını okumak için tıklayın

Edirna Sinagog is being restored with the efforts of General Directorate of Foundations and the support of Trakya University. The building is in ruins as a result of being closed since the 1980s. After restoration the sinagog will have a cultural function. It is hoped that the sinagog may be used for the needs of the Jewish community several times a year.

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu