Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Dine hakaret eden ressamlar yargılanacak / Painters who insult religion will be tried

10.05.2012, Zaman

Summary in English below.

Geçtiğimiz yıl CHP’li Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Sanat Galerisi’nde, cami mahyasına konulan ‘ucube’ yazısı ve türbanlı bir kadının yüzünün iç çamaşırı ile resmedildiği ‘Ucube-Ebucu’ isimli resim sergisiyle ilgili iddianame tamamlandı. Vatandaşlar tarafından yapılan suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmayla ilgili cumhuriyet savcısı Erdoğan Yıldırım tarafından hazırlanan iddianamede, ressamlar ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak ve eylemin kamu barışını bozmak’la suçlanıyor. Söz konusu resimleri yapan şüphelilerin 6 aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istenen iddianame, Eskişehir 4. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Resimleri yapan iki ressam 21 Haziran 2012 tarihinde ‘dinî değerleri alenen aşağılamak ve kamu barışını bozmaya çalışmak’ suçundan hâkim karşısına çıkacak.

Eskişehir’de Nisan 2011’de, Kars’taki heykeli yıkılmakta olan heykeltıraş Mehmet Aksoy’a destek vermek amacıyla ‘Ucube-Ebucu’ adlı resim sergisi açıldı. CHP’li Tepebaşı Belediye Binası’nda bulunan sergi salonundaki açılış Belediye Başkan Ahmet Ataç, heykeltıraş Mehmet Aksoy, eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, Ulusal Kanal’da program yapan mimar Oktay Ekinci tarafından yapıldı. Sergide, cami ve tesettürlü kadınlara hakaret içeren iki resim dikkat çekti. Siyah zemin üzerine yapılan caminin iki minaresinin şerefeden sonraki bölümlerine karşılıklı olarak Kars’taki anıt heykel yerleştirilirken, mahyalara da büyük yazıyla beyaz renkle ‘ucube’ yazıldı. Tesettürlü kadının ağzının kadın iç çamaşırıyla kapatıldığı resim de sergide yer aldı.

Eskişehir Basın Savcılığı, haberler üzerine söz konusu resimleri yapan ressam Menekşe Samancı, Özlem Alp ve sergiyi organize edenler hakkında ‘dinî değerlere hakaret’ suçundan soruşturma başlattı. İkinci soruşturma ise, başta BBP Eskişehir İl Başkanlığı olmak üzere ABD’de yaşayan ve Dünya Bankası’nda görevli bir Türk vatandaşı ile Türkiye genelindeki 7 vatandaşın yaptığı suç duyurusu ile açıldı. İddianamede, “Örtülü bir kadının, örtüsünün göz kısmı açılıp gözlerinin altına pembe iç çamaşırı resmi çizerek dinî değerlerin aşağılandığı ve atılı suçun oluştuğu, eylemin kamu barışını bozmaya elverişli nitelikte olduğu anlaşılmaktadır.” ifadesine yer veriliyor.

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

Last year Eskişehir Municipality’s (CHP) Art Gallery hosted a art exhibition where a the word “freak” (ucube) was shown on a mosque mahya (iög- message spelled out by lights strung between minarets). Also a woman’s face was portrayed as underwear while she was wearing a headscarf. Following complaints from citizens an indictment was prepared by Prosecutor Erdoğan Yildirim where the  artists were accused of “openly humiliating religious values that are embraced by a segment of the population and disturbing public peace”. 

________________________________________________________________________________________

Related Articles

Back to top button