İnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Allah CC’ye 15 Ay Hapis

Twitter'da "Allah CC" hesabıyla paylaşım yapan E. P. "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" gerekçesiyle 15 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Muş Sulh Ceza Mahkemesi, Twitter’da “Allah CC” adını kullandığı ve yazdığı mesajlarla “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçunu işlediği iddia edilen E. P’ye 15 ay hapis cezası verdi. Cezası ertelenmeyen öğretmen, Yargıtay’ın kararı onaması halinde cezaevine girecek.

Medyada yer alan bilgiye göre Muş Cumhuriyet Başsavcılığı, şikayet üzerine, 2012’de başlatılan soruşturma kapsamında E.P. hakkında hazırladığı iddianamede sanığın Twitter’da açtığı  “Allah CC” rumuzlu hesaptaki paylaşımlarıyla, Allah, peygamber ve kutsal meleklerin isimlerini ve kendisini de onların yerine koymak suretiyle çok sayıda dini değerleri aşağılayıcı ve hakaret içerikli sözler yazdığı iddia edildi.

Muş Sulh Ceza Mahkemesi’nde açılan davada E. P. “Allah C.C” ismini, başka bir kullanıcıdan hacklediğini öne sürerek “Bu rumuzla bir müddet yazdım. Benden sonra da bunu başkaları hacklemiş olabilir” dedi.

Hakim sanığı “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerlere alenen aşağılama” suçundan sekiz ay hapis cezasına çarptırdı. Cezayı suçun yayın yoluyla gerçekleştirilmesi ve değişik zamanlarda birden fazla işlenmesi nedeniyle 15 aya çıkaran hakim, sanık hakkında takdiri veya yasal indirim uygulamadı, sanığın yeniden suç işlemeyeceği hususunda olumlu kanaat oluşmadığı gerekesiyle hükmün açıklanmasını geri bırakmadı, cezayı da ertelemedi.

Hakim, sanığın memuriyet hakkından da yoksun bırakılmasına karar verdi.

Dosya Yargıtay’a intikal etti. (EA)

Related Articles

Back to top button