Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Aleviler Anayasa’dan Ne Bekliyor? / What do the Alevi expect from the Constitution?

06.01.2012, Bianet

Summary in English below.

Alevi toplumunun yeni anayasa sürecinde aktif bir şekilde rol almasını sağlamak amacıyla Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Alevilik Araştırma Uygulama ve Dokümantasyon Enstitüsü 6-7 Ocak tarihlerinde İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde “Anayasayı Beklerken: Aleviler” başlıklı bir sempozyum düzenleyecek.

Sempozyumla birlikte Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi toplumunun tüm bileşenleriyle yeni anayasa sürecine müdahil olmasını sağlamayı, Alevilerin eşit yurttaşlık taleplerinin anayasal talepler olarak yeniden tartışılması ve formüle edilmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Sempozyumda konu “Laik Bir Devlette Yaşama Hakkı”, “Laiklik: Ne Konuşuyoruz, Ne Anlıyoruz?”, “Din(sizlik), Vicdan, İfade Özgürlüğü”, “Eşit Yurttaşlık: İlkesini Arayan Adalet”, “Anayasayı Kim Yazıyor, Anayasa Kimi Yazıyor?”, “Ötekilerin Anayasası, Anayasanın Ötekileri” gibi başlıklar altında tartışılacak.

Oturumlarda konuşmacı olarak yer alacak isimlerden bazıları ise şöyle: Prof. Dr. Ayhan Yalçınkaya, Hüseyin Aygün, Aysel Tuğluk, Hüseyin Güzelgül,  İhsan Eliaçık, Kezban Hatemi… (SK/HK)

* Sempozyum hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

The Foundation of Hacı Bektaş Veli Anadolu Culture and Alevi Research and Documentation Institute will hold a Symposium at Bilgi University on “While Waiting for the Constitution: Alevis” on 6-7 February. The Symposium aims to contribute to current discussions on how the Alevi’s demands for equal citizenship can be formulated in the new Constitution.

_______________________________________________________________________________________________

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu