Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Yine Erzincan Yine Alevilere Saldırı / Again an Attack on the Alevi in Erzincan

19.11.2012, Radikal

Summary in English below.

Bir süre önce okul duvarına, “Pis Aleviler hepinizi yakacağız” yazıları yazılan Erzincan’da dün de şehir merkezinde Muharrem ayı orucu  için kurulan çadıra saldırı düzenlendi.

Hz. Hüseyin ve yakınlarının Kerbela’da öldürülmesi nedeniyle tutulan Muharrem Orucu için Erzincan’da yaşayan Aleviler de, Dörtyol mevkiinde bir çadır açtı. Kitap ve dergilerin de edinilebildiği çadıra dün akşam saatlerinde bir saldırı gerçekleştirildi. Saldırı, çadırı kuran Pir Sultan AbdalKültür Derneği (PSAKD) Erzincan Şubesi yöneticilerinin, akşam saatlerinde çadırdan ayrılmalarının ardından yaşandı. Henüz kimliği belirlenemeyen şahıs veya şahıslar, çadırdaki PSAKD’a ait pankart ve flamaları yaktı.

PSAKD Genel Başkanı Kemal Bülbül yaptığı açıklamada, bir süre önce Erzincan’ın Üzümlü ilçesi Avcılarköyündeki okul duvarlarına yazılan yazıyı anımsatarak, şöyle dedi, “Erzincan bilinçli olarak seçiliyor. Bu saldırganlar öncelikle Başbakanın şiddet , nefret içeren dili ve politikalarından cesaret alıyor. Sonra da bu saldırıları görmezden gelen yerel yönetici ve mülki amirlerden cesaret alıyor. Yakın zamanda Erzincan’da yine kapılarımıza çarpı işaretleri konmuş ve duvarlarımıza tehdit içeren hakaretler yazılmıştı. Vali ve emniyet yetkilileri bu olayı görmezden gelmişlerdi. Erzincan’daki demokrasi güçleri ve canlarımız bu saldırıyı hafife almamalıdır. Gereken ortak tavır gösterilmelidir.”

Habere ulaşmak için tıklayınız.

Summary

Yesterday, the equipment in a tent where free dinner is provided for Alevis who observe the Alevi Muharrem fast was burnt in the city centre of Erzincan in Eastern Turkey. The tent was built by the Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (Pir Sultan Abdal Cultural Association – PSAKD). The Head of the PSAKD, Kemal Bülbül made a statement saying that the people who attacked the tent are encouraged by the  public authorities who choose to overlook such acts and the Prime Minister’s hateful discourse. The attackers have not been found, yet.

______________________________________________________________________________________________

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu