ÇalışmalarEtkinlikler

Norveç Helsinki Komitesi / İnanç Özgürlüğü Girişimi Yıllık İnanç Özgürlüğü Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Türkiye'de inanç özgürlüğü hakkına ilişkin gelişmeler ve sorunlar yıllık değerlendirme toplantısında tartışıldı.

Norveç Helsinki Komitesi / İnanç Özgürlüğü Girişimi 11 Kasım 2014’te Türkiye’de inanç özgürlüğü hakkına ilişkin meselelerin tartışılması ve geleceğe yönelik çalışma alanlarının belirlenmesi amacıyla bir değerlendirme toplantısı düzenlenmiştir.

IMG_8802

Gelişmeler ve eğilimlerin iki başlık altında değerlendirildiği toplantının birinci bölümünde Türkiye’de İnanç Özgürlüğü Hakkını İzleme Raporu (Temmuz 2013-Haziran 2014) temelinde Türkiye’de din veya inanç özgürlüğü hakkına ilişkin sorunlar ele alınmıştır. Bu çerçevede özel olarak, ibadet yerlerine saldırılar ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Türkiye’de din veya inanç özgürlüğü hakkının ihlaline ilişkin kararlarının uygulanmaması değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise inanç özgürlüğü ve eğitim hakkının kesişiminde yer alan, başta zorunlu Din Kültürü Ahlak Bilgisi dersi olmak üzere ilgili meseleler tartışılmıştır.

Toplantıya ENSAR Vakfı Değerler Eğitim Merkezi’nden Hulusi Yiğit, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi DKAB Eğitim Bölümü’nde Z. Şeyma Altın, Eğitim Reformu Girişimi’nden Işık Tüzün, Mazlum-Der’den Gürcan Onat ve Ömer Yüzgül, Avukat Erdal Doğan, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden L. Bertan Tokuzlu, Türkiye Bahai Toplumu’ndan Suzan Karaman, Helsinki Yurttaşlar Derneği’nden Sevgi Özçelik, Cem Vakfı’dan Doğan Bermek, Vİcdani Ret Derneği’nden Metin Bayrak, İnsan Hakları Derneği’nden Meral Çıldır, RUMVADER’den Marina Drymalitou, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı’ndan Özge Genç, Protestan Kiliseler Derneği’nden Umut Şahin, Ateizm Derneği’nden Mehmet Emin Üçbağlar ve İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden Bekir Berat Özipek ve Norveç Helsinki Komitesi İnanç Özgürlüğü Girişimi proje yöneticisi Mine Yıldırım katılmıştır.

IMG_8806

 

Related Articles

Back to top button