Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Yehova Şahitleri’nin Girişimi Endişeyle Karşılanıyor / JWs in Turkey- a cause of concern

08.12.2011, gazetebalıkkesir.com

Summary in English below.

Ayvalık’ta yaklaşık 25 müridi bulunan Yehova Şahitleri’nin faaliyetleri tedirginlik yaratıyor. Dünyayı ele geçirmek, dini ve dünyevi bir devlet kurma hedefinde olan Yehova Şahitleri’nin, Ayvalık’ta mülk aldığı belirtildi. Gümrüğün karşısındaki Havva Çakır apartmanının alt katındaki iki dükkanı satın alan Yehova Şahitleri, burasını ibadet yeri olarak kullanmak için Belediye ve Kaymakamlık’a müracaatta bulundu. Ancak, bölgenin imar kaydında ibadethane olmamasından istekleri geri çevrildi. Yehova Şahitleri de satın aldıkları mülkün dernek adına toplanma yeri olarak kaydını yaptırdı.

Yehova’nın ilah olduğuna inanan, İsa’yı da ülkesinin başkanı kabul eden, Tevrat ve İncil’in karışımı ‘Kitab-ı Mukaddes’i ise yol gösterici olarak gören  Yehova Şahitleri,1987 yılında Türk Yargıtay’ı tarafından yasal olarak ‘din’ sayılmıştır. Yehova Şahitleri’nin Türkiye’deki faaliyetlerinin Yargıtay kararından sonra yasayla korumaya alındığı ifade edildi.

Haberin tamamına ulaşmak için tıklayın.

Summary

(iognet) Jehovah’s Witnesses have 25 followers in Ayvalik and their activities in the city create concern according to the local Gazete Balikkesir. The JWs (iognet- allegedly) seek to dominate the world and institute a worldly and religious state. The purchased a building and applied to the public authorities to have it used as a place of worship. However, their application was rejected since in the city plan that building was not assigned as a place of worship. So they registered the building as a meeting place under their association. Gazete Balıkkesir writes that there is great concern in the city concerning their activities to invite others to learn about their religion and that these activities are considered “provocative”. 

______________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu