Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

VİCDANİ RED “Savaşı İstemiyorum, Askere de Gitmiyorum”

bianet.org 22.06.2011

Bir Kürt genci daha İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesinde vicdani reddini açıkladı. Açıklamaya İHD Vicdani Red Komisyonu’ndan Ahmet Demirsoy ve Barış İçin Vicdani Red Platformu’ndan Oğuz Sönmez de destek verdi.

Vicdani red açıklamasının öncesinde İHD Vicdani Red Komisyonu’ndan Ahmet Demirsoyyaptığı konuşmada “şiddetin, sorunları çözmede bir yöntem olarak benimsenmesinin, dayanılmasının ve sunulmasının “haklı-haksız” ayırmı yapmadan karşısında olacaklarını ifade etti.

Demirsoy konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Militarist zihniyetlerin egemenliğine son vererek, özgür zihinlere kapıyı açmak için; silah tüccarlarının hortumlarına akıtılan ekonomik düzene son vermek; boğaz boğaza çarpışıp birbirlerinin canlarını alan asker ve gerillaların birlikte yaşamaları için; kurşunlara hedef olan çocukların yaşaması için; bütün anne ve babaların kaygı duymadan mutlu olmaları için; ormanların, köylerin yakılıp yıkılmaması için; dağların bombalanmaması için; göç yollarına düşen ve sürgünde yaşayanların vatanlarına özgürce dönmeleri için; Kürt sorununun adil ve barışçıl çözümü için ve her şeyden önce insan olduğumuz için vicdanlarımızda askere gitmeyi ret etmek için ret ediyoruz.”

Haberin Devamı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu