Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Türkiye’nin ilk Yahudi çalışmaları merkezi kuruldu / Turkey’s First Centre for Jewish Studies

 

14.05.2013, Agos

Summary in English below.

YAÇAM (Yahudi Çalışmaları Merkezi), TUİÇ bünyesinde kurularak geçmişten bugüne kadar uzanan Yahudi tarihini ve bu tarih yolculuğunda yer alan başta Türkler olmak üzere tüm dünya ile ilişkilerini detaylarıyla ele almayı planlıyor.

Türkiye’de bir ilk niteliği taşıyan bu merkezin özellikle üniversite öğrencileri tarafından ‘sivil inisiyatif’ alınarak kurulduğunu ifade eden TUİÇ Derneği Başkanı Burak Yalım “Asırlardır ilişkilerimizin bulunduğu Yahudilerle bu tarihsel arka planın yeniden incelenmesi ve bu alanda çok yönlü araştırmalar yapılabilmesi için biz bu merkezi kurduk” dedi.

Yahudi çalışmaları merkezi kurma fikrinin özellikle üniversite öğrencileri tarafından kendilerine geldiğinin altını çizen Yalım “Yahudilik ve Yahudi tarihi gibi konularda çalışmalar yapan arkadaşlarımızın taleplerini de dikkate alarak bu alanda araştırma yapmak isteyenler için yeni bir kapı açtık. Bu merkezin önemli işler çıkaracağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Yahudi Çalışmaları Merkezi aynı zamanda İsrail’deki üniversiteler, araştırma merkezleri, basın ve yayın kuruluşları, STK’lar ve dini kurumlar ile Türkiye’de ki benzer kuruluşlar arasında ortak bir bağ kurmayı ve sosyal etkileşim sağlamayı hedefliyor.

TUİÇ bünyesinde YAÇAM dışında Avrasya, Yakın Doğu, Balkan ve Latin Amerika çalışmaları merkezleri yer alıyor.

Habere ulaşmak için tıklayınız.

Summary

The Centre for Jewish Studies (YAÇAM) is established within the Association on International Relations Studies (TUİÇ)  and aims to create networking and social interaction between universities, research centres, media institutions, NGOs and religious institutions in Israel and similar institutions in Turkey. The Chair of TUİÇ, Burak Yalım said that this idea came from university students who conduct research on Judaism and Jewish history.

__________________________________________________________________________________________программа для проверки позиций сайтамейкап интернет магазин официальный сайтприманка ком

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu