Çalışmalar

“Türkiye’de İnanç Gruplarının Tüzel Kişiliği” Konferansı’nda inanç gruplarının tüzel kişilik ihtiyacı tartışıldı

Türkiye'de hiçbir inanç grubunun, inanç grubu olarak tüzel kişiliği bulunmuyor. Oysa bu hak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin güvence altına aldığı din veya inanç özgürlüğü ve örgütlenme özgürlüğü kapsamında korunmaktadır.

Bilgi Üniversitesi ve Norveç Helsinki Komitesi: İnanç Özgürlüğü Girişimi 30 Mayıs 2014, Cuma günü “Türkiye’de İnanç Gruplarının Tüzel Kişiliği” başlıklı bir konferans düzenledi.

Birinci oturumda Türkiye’deki birçok inanç grubu açısından tüzel kişilik sahibi olmamanın yarattığı sorunlar dile getirildi. Moderatörlüğünü Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Turgut Tarhanlı’nın yaptığı oturumda Mehmet Arif Koçer (Mazlum-Der), Laki Vingas (Cemaat Vakıfları Temsilcisi), Doğan Bermek (Alevi Vakıfları Federasyonu), Suzan Karaman (Türkiye Bahaileri), Umut Şahin (Protestan Kiliseler Derneği), Makuta Eluthere (Latin Katolik Kilisesi), Ali Kenanoğlu (Hubyar-Sultan Kültür Derneği), Sinan Kılıç (Caferi-Der), Morgan Elizabeth Romano (Ateizm Derneği) söz aldı.

 

Norveç Helsinki Komitesi Genel Sekreter Yardımcısı Gunnar Ekelove-Slydal Norveç’te de herkes için inanç özgürlüğünü güvence altına almanın uzun yıllar süren bir mücadele olduğunu vurguladı. Ekelove-Slydal, “Şu anda her şey mükemmel değil ama uzun mesafe kat ettik,” diye ekledi.

 

Related Articles

Back to top button