Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Türkiye karşıtı tasarı savaşı kızıştı

Milliyet, 19.07.2011

 

Türkiye karşıtı tasarı savaşı kızıştı

ABD’de, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Ileana Ros-Lehtinen’in Türkiye’den “ülkedeki Hristiyanların haklarına tam olarak saygı göstermesini” isteyen tasarıdan imzasını çekmesi üzerine, Türkiye karşıtı çevreler tasarının Çarşamba günü oylanacak bir torba yasa içine “sıkıştırarak” geçirme yönünde çabalara başladı.

Tasarı, geçen ay Dışişleri Komitesinin üyelerinden Cumhuriyetçi Parti California Milletvekili Ed Royce ile Komitenin eski başkanı ve şu anki kıdemli üyesi Demokrat Howard Berman tarafından Temsilciler Meclisi’ne, “Kiliselerin İadesi” başlığıyla 306 nolu tasarı olarak sunulmuştu.

ABD‘de, özellikle Ermeni ve Rum lobisince yoğun şekilde desteklenen tasarıda, “Türk hükümetine, uluslararası yükümlülüklerini onurlandırarak, ülkedeki Hristiyanlara yönelik kötü muamelelerin her çeşidine son vermesi ve Hristiyanların haklarını ve dini özgürlüklerini koruma altına alması” çağrısı yapılmıştı.

Tasarıda, ayrıca “Türkiye‘den, Ermeniler, Asuriler, Pontuslar, Süryaniler ve diğer Hristiyan toplulukları dahil olmak üzere, Hristiyanlara ait el konulan kilise mallarını iade etmesi” istenmişti.

 

Haberin Devamı için Tıklayın

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu