Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

TOKİ Kilise yapacak / TOKI to restore a monastery in Ankara

19.12.2011, Akşam

Summary in English below.

TOKİ bu kez GATA’ya devasa bir hastane yapacak. Karşılığında Milli Savunma Bakanlığı da TOKİ’ye arazi verdi. Ancak devreye Kültür Bakanlığı girdi, ‘orada tarihi bir manastır var’ deyip ‘yeniden yapılması’ şartını getirdi. Kolları sıvayan TOKİ tarihi manastırı aslına uygun olarak yeniden inşa edecek
TOKİ, sınır karakolları, cezaevi derken şimdi hem GATA için devasa bir hastane hem de bir manastır yapacak. İşte o ilginç öykü: Milli Savunma Bakanlığı, Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nin yenilenmesi için TOKİ ile anlaştı. TOKİ, GATA için 300 metre eniyle Türkiye’nin yatay uzunluğu en fazla olan binasını inşa edecek. Kampus içine monoray da yapılacak. Hastane 800 yatak kapasiteli olacak.
 Proje karşılığında TOKİ’ye, konut ve alışveriş merkezleri projeleri için Milli Savunma Bakanlığı’nın Etlik’teki bir arazisi tahsis edildi. Ancak sürpriz itiraz Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan geldi. Alanda tarihi bir Ermeni manastırı bulunduğunu belirten Bakanlık, bugün tek bir taşı bile olmayan manastırın aslına uygun şekilde inşa edilmesi halinde arazinin diğer projelere açılabileceği şartını getirdi.
 TOKİ öneriyi kabul etti. Kurumun proje ekibi işe koyuldu, arkeologlara, konunun uzmanlara danışıldı. 14’üncü yüzyıldan kalma Ankara Surp Asdvadzadzin Garmir Vankı’nın (Kırmızı Manastır) projeleri için çalışma başladı. Manastırın, bir bölümünü gösteren maket de hazırlandı. TOKİ, tarihi manastırı rekonstrüksiyonunu inşa etmeden, konut ve rant projelerini başlatamayacak. Projeyi çizen firmadan Mehmet Emin Çevik, manastırın yerinde tek bir taş olmamasına rağmen uzmanlara danışarak orjinaline uygun bir eser yapacaklarını söyledi.
Summary
TOKI (the Turkish Housing Development Administration) is going to restore the Armenian Red Monastery (Ankara Surp Asdvadzadzin Garmir Vankı). When TOKI was given the task to build a hospital for the Gülhane Military Medical Academy, the Ministry of Defense provided the land for it. However, the Ministry of Culture intervened saying that on the land there is a historical monastery and said that TOKI may have the land provided that they restore the monastery. TOKI agreed to build the monastery according to its original outlook. 
________________________________________________________________________________________
Back to top button