Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Tarihi Camilerde İngilizce Hutbe / Friday Sermons in English at Historical Mosques

05.01.2012, Zaman

Summary in English below.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İstanbul’daki tarihi camilere gelen turistler için yakında İngilizce hutbe hizmetini başlatacaklarını açıkladı. Görmez, “Sultanahmet Camii’nde her cuma namazında asgari 500, bazen bini geçen farklı ülkelerden turistler geliyor. Almanya’daki camilerde cuma hutbeleri Almancaya çevriliyor. Yakında inşallah burada bu hizmeti göreceksiniz.” dedi.

İstanbul’un yeni Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran’la birlikte İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yu makamında ziyaret eden Görmez, projeyle ilgili bilgi verdi. Tarihî camileri ziyaret eden turistlerin o hafta cuma namazında okunan hutbede nelerden söz edildiğini bilmeleri için çalışma başlattıklarını dile getiren Diyanet İşleri Başkanı, bu camilerde cuma hutbesi okunduktan sonra hutbenin özetinin İngilizceye çevrileceğini kaydetti. Görmez şöyle konuştu: “Bazı camilerimizde hutbelerimiz okunduktan sonra. Almanya’da Almanca, Avustralya’da İngilizce özet veriyoruz. Burada da aynı şekilde bazı tarihî camilerimize gelen Müslüman turistler, cuma namazını kılarken bizden o hizmeti en azından özet halinde alsınlar istiyoruz. Sultanahmet’teki hutbelerimiz de en azından İngilizce özet verilerek gelen insanların, hatibin bu hafta Türkiye’de ne konuştuğunu bilmesini, bilgi sahibi olmasını önemli görüyoruz.”

Başkan Görmez, daha önce kamuoyuna duyurdukları yine ülke genelindeki tarihî camilerde cami rehberlerinin görevlendirilmesiyle ilgili sona yaklaşıldığını belirtti. Diyanet İşleri Başkanlığı’na 250 cami rehberi alınmasına ilişkin kadronun verildiğini vurgulayan Görmez, “En kısa zamanda sınav açacağız. Adayların dinî bilginin yanı sıra bir ya da iki yabancı dil bilmesi gerekiyor.” diye konuştu. Görmez, turistlerin camilerin tarihî ve mimarî özelliklerinin yanı sıra dinle ilgili sorular da sorduklarına dikkat çekerek, “Turistler mihrabın, minberin ne anlama geldiğini, mihrabın üzerindeki yazılı olan kitabenin Müslümanlar açısından ne ifade ettiğini, sultan mahfili, hanımlar mahfilinin ne anlama geldiğini, Müslümanların neden secdeye eğildiğini de merak ediyor.” ifadelerini kullandı.

Haberin devamını okumak için tıklayın.

Summary

Head of the Presidency of Religious Affairs (the Diyanet) Prof. Mehmet Görmez said that they will start a service in English on Friday noon worship at historical mosques in Istanbul. Visiting the Mufti of Istanbul and Governor of Istanbul at their offices, Gormez informed them about this project. He also briefed them on another project on “mosque guides” who will provide information about mosques to the hundreds of tourists that visit these historical mosques. Commenting on the Diyanet Görmez said that it would be good to open a branch of the Diyanet in Istanbul.

_______________________________________________________________________________________________

 

Related Articles

Back to top button