Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Sürgü’deki Saldırıya Dair Gelişmeler / Sürgü Attack on Kurdish Alevi Family

Summary in English below.

Sol Portal, 20/09/2012

Savcı’ya göre Sürgü’deki linç girişimini Alevi aile tahrik etmiş! 

Ramazan ayında Malatya’nın Sürgü beldesinde linç girişimiyle karşı karşıya kalan Evli ailesine bir darbe de savcılıktan geldi. Savcı olayları ailenin tahrik ettiğini öne sürerek, saldırıya uğrayanlara saldırganlardan daha ağır ceza istedi.

Ramazan ayında Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Sürgü beldesinde saldırıya uğrayan Kürt ve Alevi aileye bir darbe de savcılıktan geldi. Savcı, oruç tutmadıkları halde evlerinin önünde ısrarla davul çalan ramazan davulcusu Mustafa Evşi’yi uyardıktan sonra, evleri kalabalık bir grup tarafından basılan ailenin olayları tahrik ettiğini ileri sürdü.

Saldırganlara ceza indirimi!
Vatan gaztesinden Kemal Göktaş’ın haberine göre, Doğanşehir Cumhuriyet Savcısı Ahmet Aydın, davulcu Mustafa Evşi’nin “suç işlemeye tahrik, mala zarar verme, basit yaralama ve zincirleme hakaret” suçlarını, Alevi ailenin haksız tahriki altında işlediğini savundu. Savcı bu yüzden normalde 1,5 yıldan 13,5 yıl arası hapis isteyebileceği davulcu Evşi’nin cezasından 4’te 1 ila 4’te 3 oranında indirim yapılmasını istedi. Evşi için istenen ceza 4,5 ay ila 10 yıl arasında olacak.

Evli ailesini linç etmek üzere evin önünde toplanan ve evi taşlayarak aileye hakaret eden kalabalıktaki 48 kişiye de mala zarar verme, basit yaralama ve hakaret suçlarından dava açan savcı, bu kalabalığın da Evli ailesinin tahriki sonucu bu suçu işlediğini ileri sürdü. Savcı Aydın bu yüzden 8,5 yıla kadar hapsi istenebilecek 48 şüpheliye haksız tahrik indirimi yapılarak 3 aydan 6,5 yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi.

Saldırıya uğrayana saldırgandan daha fazla ceza istedi!
Linç girişiminde bulunan saldırganların cezalarında “haksız tahrik indirimi” isteyen savcı, Evli ailesi için ağır ceza talebinde bulundu. Savcı, Evli ailesinin oğlu Servet Evli’nin davulcu Mustafa Evşi’ye vurduğu gerekçesiyle basit yaralama, davulcuya hakaret ve tehditte bulunduğu gerekçesiyle alenen hakaret ve tehdit, evin önündeki kalabalığa yönelik sözleri nedeniyle de “var olan veya varsayılan suç örgütlerinin korkutucu gücünden yararlanarak zincirleme tehditte bulunmak” suçlarından 3,5 yıldan 14 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Böylece aileyi tahrik eden, ardından linç girişimini tetikleyen davulcu Evşi için 4,5 ay ile 10 yıl arasında ceza isteyen savcı, saldırıya uğrayan ailenin bir ferdi için 3,5 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası istemiş oldu.

Savcı Aydın, evin kızı Leyla Evli’ye de “var olan veya varsayılan suç örgütlerinin korkutucu gücünden yararlanarak zincirleme tehditte bulunmak” suçundan 2,5 yıldan 8,5 yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi. Böylece evi kuşatıp taşlayan, aileye hakaret yağdıran ve aileyi tehdit eden kalabalıktakiler için 3 aydan 6,5 yıla kadar hapis isteyen Savcı Aydın, saldırıya uğrayan ailenin bir başka ferdi için 2,5 yıldan 8,5 yıla kadar hapis istemiş oldu.

Habere ulaşmak için tıklayınız…

Summary

A prosecutor responsible for preparing an indictment into a quarrel between an Alevi family and a Ramadan drummer in a town in the eastern province of Malatya in July has called for heavier penalties for the members of the Alevi family, on the grounds that they provoked tensions between Alevi and Sunni residents of the town.

The Malatya Governor’s Office launched an extensive investigation into the incident, resulting in the police detaining 23 suspects on charges of throwing stones at the Alevi family’s house. Evşi was among those detained. He was arrested and imprisoned, while the remaining suspects were released.

 The prosecutor said Evşi was guilty of inciting others to commit a crime, causing damage to property, causing minor injuries to individuals and insulting others in response to the “unjust provocation” of the Alevi family. 

The prosecutor also filed a case against 48 people who gathered in front of the Evli family’s house and allegedly threw stones for causing damage to property, causing minor injuries to individuals and insulting others. He said these people had committed these crimes due to provocation from the Alevi family. The 48 individuals, who would under normal circumstances face prison sentences of up to 8.5 years, will now receive anything between 3 months to 6.5 years, as the crimes were committed as a result of provocation. As for the members of the Evşi family, the prosecutor demanded a prison sentence from 3.5 years to 14 years for son Servet Evli on charges of striking Evşi, insulting and threatening him and threatening the crowd by relying on the “scare power” of criminal organizations.

________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu