Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Sevan Nişanyan 13.5 ay hapis cezasına çarptırıldı / Nişanyan Sentenced to 13,5 in Prison for Defamation of the Prophet

22.05.2013, T24

Summary in English below.

Ünlü piyanist Fazıl Say’ın ardından yazar Sevan Nişanyan da ‘Hz. Muhammed’e hakaret ettiği’ gerekçesiyle hapis cezasına çarptırıldı. Daha önceden de sabıkası olan Nişanyan’ın cezası para cezasına çevrilmiyor.

Akit gazetesinin haberine göre; yazar Sevan Nişanyan, kendi blog’unda yer alan ve Hz. Muhammed’e hakaret ettiği iddia edilen bir yazısı nedeniyle İstanbul 14. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 13.5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Daha önceden de sabıkası olması dolayısı ile aldığı ceza para cezasına çevrilmeyen Nişanyan’ın sadece kararı temyiz etme hakkı bulunuyor.

Nişanyan hakkında “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçundan mart ayında 1,5 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açılmıştı. Mahkemece kabul edilen iddianamede Nişanyan’ın, “…Bundan yüzlerce yıl önce Allah ile kontak kurduğunu iddia edip bundan siyasi, mali ve cinsel menfaat temin etmiş bir Arap lideriyle dalga geçmek nefret suçu değildir” cümlesini içeren yazısına yer verilmiş ve bu ifadelerin ‘başkalarını sebepsiz yere incittiğini, insan ilişkilerinin gelişmesine yarayan kamusal tartışmaya bir katkıda bulunmadığı’ belirtilmişti.

Habere ulaşmak için tıklayınız.

Summary

Sevan Nişanyan has been sentenced to 13,5 months in prison for insulting the Prophet Mohammed in a piece he published in his blog by the 14th Istanbul Peace Court. Since Nişanyan has a previous criminal record this prison sentence cannot be postponed as it had been in the case of pianist Fazil Say who was recently convicted of the same crime.

__________________________________________________________________________________________самый лучший макияжмягкая кровля монтаж цена бронницыhow can i get a loan online

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu