Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Satılık Kiliseye Bakanlık El Koydu / Ministry takes responsibility for “Church for Sale”

26.11.2011, Çumra Postası

Summary in English below.

Bursanın Mudanya İlçesi Kumyaka Köyünde bulunan ve dünyanın en eski üçüncü kilisesi olarak gösterilen Başmelekler Kilisesinin satılığa çıkarılması Kültür ve Turizm Bakanlığını harekete geçirdi. Bakanlık, kilisenin röleve-restitüsyon ve restorasyon projesinin incelemeye alınacağını duyurdu. İstanbullu işadamı Mete Yalçın tarafından satılığa çıkarılan Başmelekler Kilisesi, Bizans İmparatoru IV. Konstantinos Porphyrogenetos döneminde 780-797 yılları arasında kendisini fırtınadan kurtaran köylülere teşekkür etmek için inşa edildi. 1448 ve 1819 yıllarında olmak üzere iki kez restore edildi.

Kilise, 1938 yılında uygulanan iskn politikasıyla Yugoslavyadan gelen göçmenlerden biri olan Cemal Aydına iskn edildi. Aydın, kiliseyi 1990 yılında İstanbullu işadamı Mete Yalçına sattı. İddiaya göre Yalçın, eseri restore etmek istedi fakat yetkili merciler tarafından izin verilmeyince, o da kiliseyi satma kararı aldı. Kiliseye önce Kumkaya Köyü Muhtarlığı talip oldu, fakat önerilen rakamlar satış için 400 bin TL isteyen Yalçını tatmin etmedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, konu basında yer alınca dün bir yazılı açıklama yaptı ve şunları ifade etti: Kilise, Bursa Anıtlar ve Koruma Kurulunun 14 Ekim 1990 tarihli kararıyla kentsel sit alanı olarak ilan edildi. Bursa Koruma Kurulunca alınan 15 Ekim 1999 tarihli kararıyla belirtilen sit alanı içerisinde bulunan ve 24 Haziran 1988de tescillenen kilise deprem sonucu hasar gördü. Mudanya Kaymakamlığı Kriz Merkezince hazırlanan dosyalar, yapının özellikleri göz önünde bulundurularak röleve-restitüsyon ve restorasyon projelerinin ilgili kurula getirilmesine karar verildi. Konuyla yeni karar alınana kadar can ve mal güvenliği açısından tedbirler ilgilisi ve ilgili muhtarlıkça alınacak. Koruma Kurulu arşivlerinde kilisenin onarım talebine ilişkin bir belgesi bulunamamıştır. Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Nusret Çolak, Özel mülkiyete geçmiş ise tarihi eser, kişi bunu satabilir. Bunun bakanlık tarafından ivedilikle kamulaştırılması yoluna gidilmesi gerekir dedi.

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

Known as the world’s third oldest church Başmelekler Church in Mudanya, Bursa, was put on the market for sale by its owner. However, the Ministry of Culture and Tourism made a press statement yesterday saying that the church building was declared a protected site in 14 October 1990. The building was damaged as a result of an earthquake. The Crisis Centre of the Local Governorship decided that the case of the building should be taken to the council dealing with restitution and restoration. Which is still pending.
The building was given as housing to migrants from Yugoslavia in 1938. The owner sold the building to a businessman from Istanbul in 1990, Mete Yalçın. Yalçın tried to restore the building, however, he could not get the necessary permissions. Consequently, the building is on sale from Yalçın and the Ministry of Culture and Tourism must nationalize it before it can be restored and then probably turned into a museum.

______________________________________________________________________________________________

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu