Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Musevi Cemaatine Vakıf Müjdesi / İzmir Jewish Community Foundation registered

15.12.2011, Radikal

Summary in English below.

İzmir Musevi Cemaati, “İzmir Musevi Cemaati Vakfı” adıyla tescillendi. Böylece cemaatin, 100 yıllık bir geçmişe dayanan sorunu da çözülmüş oldu. Cemaatin “vakıf” adı altında tescillenmesinin ardından sırada 22 taşınmazın vakfa kaydedilmesi var. İzmir Havra Sokak’ta bulunan Şalom, Giveret, Elgazi, Bikurholim, Beth İsrael ve Roşarr sinagoglarıyla birlikte kullanılmayan 12 sinagog ve 4 dükkan, bürokratik işlemlerin tamamlanmasının ardından vakfa verilecek.

Hürriyet Gazetesi’nden Okan Konuralp’in haberine göre, tarihi kararın mimarlarından Vakıflar Meclisi’nin cemaat vakıfları temsilcisi Laki Vingas şunları söyledi: “Cemaatin cumhuriyet tarihi boyunca tüzel kişiliği yoktu. Fakat geçmişten gelen dini ve kültürel bir birikimi de bulunuyor. Bu tarihi kararla birlikte cemaate tüzel kişilik kazandırdık. Dolayısıyla dün yani yüzlerce yıldır var olan bugün de devam eden kentin en eski cemaatlerinden de biri olan Musevi cemaatinin hukuksal kimliğini yarattık ve taşınmazların tescilinin yolunu açtık. Çünkü, günümüze kadar oradaki mülkler, ibadethaneler ya hahambaşılığa ya da cemaat adına kayıtlıydı. Bir disiplinsizlik vardı. Biz kararımızla bütün bunları vakıf çerçevesi içine alıyoruz.“

Haberin devamını okumak için tıklayın.

Summary

Izmir Jewish Community has been registered as Izmir Jewish Community Foundation. Hence 100 years old problem of the community has been solved. Now 22 non-moveable properties will need to be registered in the name of the foundation.Laki Vingas, member of the General Assembly of of the Directorate General of Foundation said that so far the properties have registered in the name of the Rabbinate or the community. Through this registration the Jewish community has gained a legal identity.

________________________________________________________________________________________

 

Back to top button