Arşivİnanç Özgürlüğüyle İlgili Haberler

Meclis’te cemevi talebi reddedildi / Cem house request rejected at the Turkish Grand National Assembly

09.07.2012, Yeni Şafak

Summary in English below.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün, Meclis’te cemevi açılmasına ilişkin talebine olumsuz yanıt verdi.

 Çiçek, Aygün’e gönderdiği yazıda, Aygün’ün, Alevi inancına sahip kişilerin ibadetlerini yapabilmesi amacıyla TBMM bünyesinde yer tahsis edilmesi ve bir cemevinin hizmete açılması için gerekli işlemlerin başlatılmasını talep ettiğini anımsattı.

Konunun, daha önce de gündeme geldiğine işaret eden Çiçek, şunları kaydetti:

‘Anayasa’nın 136. maddesine göre Diyanet İşleri Başkanlığı, ‘laiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasi görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak ve milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek, özel kanununda gösterilen görevleri yerine getirir.’ Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’un 1. maddesinde ise Başkanlık; İslam dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmekle görevli kılınmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı’na göre, Alevilik ayrı bir din olmayıp ‘İslam içi bir oluşum, İslam’ın tarihi süreçte ortaya çıkmış bir zenginliği’dir ve İslam dininin ibadet yerleri camilerdir.’

Habere ulaşmak için tıklayın.

Summary

Hüseyin Aygün, MP for CHP (Tunceli), had formally requested the opening of a cem house (İÖG-Alevi place of worship) within the premises of the Turkish Grand National Assembly (TBMM).  Cemil Çiçek, Speaker of the TBMM, responded to the request saying that  according to the Presidency of Religious Affairs (the Diyanet) the Alevi faith is not a seperat religion, rather a riches within Islam that has been formed through history and that the places of worship of the Islamic religion are mosques. Hence the request was rejected.

_____________________________________________________________________________________________

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu